szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Folyamatosan tartja a kapcsolatot a külügy azzal a magyarral, aki a pusztító törökországi földrengés sújtotta területen tartózkodik. A külügyminiszter azt kéri, aki tud még ilyenről, jelezze a konzuli szolgálatnak. A hétfő hajnali rengés erejét jelzi, hogy még az ankarai magyar nagykövetséget is ki kellett üríteni.

A magyar külügyminisztériumnak egy magyar emberről van tudomása, aki a katasztrófa sújtotta területen tartózkodik, vele folyamatos kapcsolatban vannak – közölte hétfőn kora délután a törökországi földrengésről szólva Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebookon közzétett videós nyilatkozatban.

Törökország délkeleti részét hétfő hajnalban rázta meg egy 7,8-as erősségű földrengés, ami hatalmas pusztítást okozott. Cikkünk megjelenésekor már több mint 1800-ra becsülték a halálos áldozatok számát. A délután folyamán több kisebb-nagyobb utórengés mellett hétfőn újabb, 7,6-os rengést észleltek.

Eddig 1500 áldozata lehet a törökországi földrengéseknek, összeszedtük, amit tudni lehet a katasztrófáról

Hétfőn hajnalban 7,8-as erősségű földrengés rázta meg Törökország dél-eleti, szír határhoz közeli részét, cikkünk megjelenésekor 1500 körülire becsülik az áldozatok és több ezerre a sérültek számát. Számos ország, köztük Magyarország is felajánlotta segítségét a mentésben, több egység már úton van a helyszínre.

A soproni kormányülést megszakítva megszólaló külügyminiszter szerint összesen 213 Törökországban tartózkodó magyar jelentkezett konzuli védelemre, bár ők nem a földrengés érintett területen tartózkodtak. Szijjártó Péter azt kérte az emberektől, hogy

ha tudnak olyan magyar állampolgárról, aki a katasztrófa által érintett területen van, jelezzék a külügy konzuli szolgálatánál, vagy az ankarai nagykövetségen.

A miniszter szerint a rengéseket a külképviseleten is érezték, a nagykövet ki is üríttette az épületet, amelynek állapotát statikus fogja megvizsgálni, mielőtt visszatérnének a dolgozók.

Szijjártó arról is beszélt, hogy kifejezte részvétét török kollégája, Mevlüt Çavuşoğlu felé, akinek azt is jelezte, hogy Magyarország is kész minden segítséget megadni a kutatáshoz, sérültek ellátásához és a helyreállításhoz, a „talán 80–90 éve” nem tapasztalt mértékben pusztító földrengés után.

A törökországi földrengés pusztítása képeken

Február 6-án hajnalban egymás után több erős földrengés rázta meg Törökország délkeleti és Szíria északi részét. Az első összesítések szerint a halálos áldozatok száma eléri a négyszázat. Törökországban kártyavárként dőltek össze tízemeletes házak is, a folyamatos utórengések nagy területet, többmilliós-többszázezres nagyvárost és rengeteg falut érintenek.

A miniszter emlékeztetett, hogy hétfő este indul egy 50 fős magyar kutató-mentő alakulat a helyszínre, amelynek hat orvos is tagja. Szerinte

most a legfontosabb feladat, hogy a romok alatt rekedteket időben meg lehessen találni.

Ötvenfős magyar mentőcsapat indul Törökországba

Hétfőn hajnalban 7,8-as erősségű földrengés rázta meg Törökország délkeleti, szír határhoz közeli részét, cikkünk megjelenésekor 1500 körülire - azóta 1800-ra nőtt - becsülik az áldozatok, és több ezerre a sérültek számát. Számos ország, köztük Magyarország is felajánlotta segítségét a mentésben, több egység már úton van a helyszínre.

Szijjártó Péter nyilatkozatából kiderült még, hogy

  • a külügy felvette a kapcsolatot további hazai kutató-mentő csoportokkal, és jelezték a török félnek, hogy ha szükséges, tudnak még segítséget küldeni;
  • Törökországban tartózkodnak a Győri ETO női kézilabdásai, akik hétfő este utaznak haza, és ugyancsak az országban van a Ferencváros korosztályos labdarúgócsapata edzőtárborban. Ők a hét második felében jönnek vissza.

A hvg.hu korábban megkereste a külügyminisztériumot, hogy tudnak-e magyar értintettről a katasztrófában, de választ nem adtak.

Eközben a Baptista Szeretetszolgálat is közölte, hogy ők is küldenek egy kutató-mentő csapatot a földrengés helyszínére. Mint írták, a HUBA Rescue24 Tűzoltó és Kutató-Mentő Nemzetközi Csoport és egy sürgősségi ellátást végző egészségügyi csoport – 16 fővel, 5 mentőkutyával és két tonnányi felszereléssel – hétfőn este indul Törökországba, Pavlecze László parancsnok, veszélyhelyzet-kezelési igazgató irányítása alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!