szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem négyszemközt beszéltek Brüsszelben, az uniós csúcs helyszínén.

Hetesben tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnök Volodomir Zelenszkijjel Brüsszelben. Orbán Viktor miniszterelnök a görög, a horvát, a szlovén miniszterelnök, az osztrák kancellár valamint a bolgár és a ciprusi államfő társaságában vett részt a külön találkozón.

Erről az ismert tényről tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

A találkozó elejéről közzétettek egy videót is.

Hogy miről egyeztetett Zelenszkij Orbánékkal, arról nem árult el részleteket Havasi.

Orbán Viktor Kiriákosz Micotákisz görög, Andrej Plenkovic horvát, Robert Golob szlovén miniszterelnök, Karl Nehammer osztrák kancellár, valamint Rumen Radev bolgár és Nikosz Anasztasziadisz ciprusi államfő társaságában külön találkozón tárgyal Zelenszkijvel
MTI


Nem indult zökkenőmentesen Orbán és Zelenszkij első személyes találkozója sem, sokaknak feltűnt, hogy míg a többi uniós vezető tapssal fogadta az ukrán elnököt, addig Orbán, szinte egyedüliként, semmi ilyet nem tett.

Európai Tanács

Volodimir Zelenszkij látogatása jól jelzi, hogy az uniós kormányfőket tömörítő Európai Tanács mostani ülésének fontos epizódja az Ukrajnának szánt fegyveres támogatás kérdése, bár az unió vezető politikusai nem is lehetnének szűkszavúbbak a témában. Hogy Zelenszkij mit akar, azt tudjuk, mivel többször is, egyértelműen kijelentette, hogy az oroszok elleni háborúhoz modern harci repülőgépekre van szüksége, kérdéses, hogy megkapja-e. Ráadásul erről nem is születhet uniós szinten döntés, hiszen erről azok az államok határozhatnak, akik rendelkeznek ilyen gépekkel. Persze egyes tagállamok attól még kérhetik a többieket, hogy adják meg ezt a támogatást Ukrajnának.

Vannak ugyanakkor olyan kérdések, amelyekben születhet közös, európai döntés. Ilyen például, hogy az elkobzott orosz vagyonból Ukrajnát támogassák, vagy hogy felállítsanak egy európai bizottságot a háborús bűncselekmények és Putyin személyes felelősségének kivizsgálására. A migráció és határvédelem ügye is kulcskérdés lehet az ülésen. Észtország közvetlen migrációs nyomás alatt van, Kaja Kallas miniszterelnök pedig arról beszélt, rendkívül nagy probléma, hogy a menekültstátuszra nem jogosultak alig 24 százalékát veszik vissza a származási országaik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!