szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokáig válaszra sem méltatta a lehallgatási botrányt vizsgáló, hozzá bejelentkező delegációt.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Február 20–21-én Magyarországra látogat Pegasus-ügyben egy 10 tagú EP-küldöttség – közölte az Európai Parlament csütörtökön.

Az EP-képviselők az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottság tagjaival, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósága elnökével, Péterfalvi Attilával, újságírókkal és civil szervezetek képviselőivel találkoznak.

Azt is közölték, hogy a magyar kormány tagjaitól is kértek találkozót.

A Népszava korábban azt írta, hogy Varga Judittal is találkozni kíván az EP-küldöttség, csakhogy az igazságügyi miniszter még arra sem válaszolt, hogy fogadja-e őket.

A vizsgálóbizottság elnöke csütörtökön már a Twitteren próbált meg választ kicsikarni Varga Juditból. Erre reagált délután a Népszava brüsszeli tudósítója, aki azt írta, hogy a magyar igazságügyi miniszter levélben tájékoztatta az Európai Parlament Pegasus-különbizottságának elnökét, hogy nem találkozik velük a jövő heti budapesti útjukon.


A négy nap múlva Magyarországra utazó delegáció az alábbi tagokból áll:

  • Jeroen LENAERS (a vizsgálóbizottság elnöke, a delegáció vezetője - EPP, Hollandia),
  • Sophia IN ‘T VELD (vizsgálóbizottsági jelentéstevő - Renew, Hollandia),
  • Juan Ignacio ZOIDO (EPP, Spanyolország),
  • RÓNAI Sándor (a vizsgálóbizottság alelnöke - S&D, Magyarország),
  • Róża THUN UND HOHENSTEIN (Renew, Lengyelország),
  • Łukasz KOHUT (S&D, Lengyelország),
  • Gwendoline DELBOS-CORFIELD (Greens/EFA, Franciaország),
  • Dominik TARCZYŃSKI (ECR, Lengyelország),
  • Ivars IJABS (Renew, Lettország),
  • Gilles LEBRETON (ID, Franciaország).

A Pegasus és hasonló kémszoftverek használatának kivizsgálására felállított, európai parlamenti vizsgálóbizottság (PEGA) már több tényfeltáró látogatást tett, többek között Izraelben, Lengyelországban, Görögországban és Cipruson is jártak már.

Február 16-án a vizsgálóbizottság nyilvános meghallgatást tartott Brüsszelben a magyarországi helyzettel kapcsolatban, ahol a Pegasus lehallgatási botrány két magyarországi áldozatát is meghallgatták.

Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36 szellőztette meg itthon. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.

Varga Juditot és Péterfalvi Attilát is meg akarja hallgatni az EP Pegasus-bizottsága

A testület február második felében érkezik Magyarországra. Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Az igazi Pegasus-jelentés: unokáink sem fogják látni?

Bőven maradtak még nyitott kérdések a Pegasus-botrányban a Péterfalvi Attila által fél év vajúdás után közzétett jelentés alapján. Egyrészt a mindent rendben találó vizsgálat nem volt teljes körű, és inkább csak formai, ráadásul a részletek akár 2110-ig sem derülhetnek ki a titkosítás miatt. A jelentés szerint az, hogy Varga Judit helyett nem dönthetett volna más a lehallgatásról, nem számít, viszont a tényfeltáró újságírók bűnhődhetnek.