szerző:
Csendes-Erdei Emese
Tetszett a cikk?

Még tíz napig jelezhetik az orvosok maradási szándékukat a kamarában, közben egyre többen számolnak be arról, hogy levélben kapnak fenyegetést, amiért nem írják alá az új ügyeleti rendszerről szóló szerződésüket.

Az elmúlt napokban fenyegető leveleket kaptak több megyében is azok a háziorvosok, akik még nem írták alá az új ügyeleti rendszerről szóló szerződésüket – közölte szerdán délután Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke a szervezet Facebook-oldalán tartott tájékoztatóján. Az nem derül ki, hogy pontosan kik küldték a fenyegető leveleket, a MOK elnöke úgy fogalmazott, hogy a hatóság, illetve vezető pozícióban lévő kollégák küldték azokat. A levélben egyébként ötmillió forintig terjedő bírsággal és a praxisjog elvételével riogatják az érintett orvosokat.

A MOK vezetősége azt ígéri, hogy jogi segítséget fog nyújtani azoknak, akik pertársaságokba szerveződnek és közösen támadják meg az új szerződésük tartalmát, ezt csak azok tegyék meg – mondja Kincses – akik nem akarják aláírni az új megállapodásokat. A kamara anyagi támogatást nyújt a jogi eljárások finanszírozásához. Arról, hogy pontosan kihez kell fordulniuk a perelni szándékozó tagoknak, később adnak ki részletes tájékoztatást.

Kunetz Zsombor a Fülkében: Az egészségügyi államtitkár lényegében már megbukott

Kunetz Zsombor egészségügyi elemző szerint Takács Péter egészségügyi államtitkárnak üzentek azzal, hogy leváltották a két helyettes államtitkárát. Azért nem őt rúgta ki Orbán, mert azzal elismerte volna, hogy a Magyar Orvosi Kamarának - amellyel frontot nyitott a kormány - teljesen igaza van.

Kincses Gyula leszögezte, a kamara nem arra buzdítja az orvosokat, hogy egyáltalán ne vegyék fel az ügyeleti munkát, hanem csak azt mondják, hogy aki nem ért egyet az új szerződésével vagy az új ügyeleti rendszerrel, az a megváltozott feltételek szerint ne ügyeljen, de a régi rendszer alapján végezzék tovább a munkájukat.

„Szétesne a kamara, ha most lemondana az elnökség” – mondta Kincses arra a kérdésre, hogy szükségesnek érzik-e a teljes vezetőségi váltást. A szervezet elnöke egyébként ismét megerősítette, hogy a MOK a jelenlegi helyzetben csak erősödni tud, hiszen a jövőben kizárólag olyan tagokkal fognak rendelkezni, akik aktívan részt kívánnak venni a kamara munkájában.

Ami a kamarai tagság létszámát illeti, Kincses elmondta, hogy eddig már több mint huszonkétezer orvos jelezte, hogy kamarai tag kíván maradni, egyúttal a MOK elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy még tíz napig lehet elküldeni a maradásra vonatkozó nyilatkozatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!