Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Tízmillió eurós fejlesztést támogat Bucsa mellett a magyar kormány

Magyar Levente külügyi államtitkár, valamint a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet küldöttsége hétfőn a Kijev közelében fekvő, hatalmas háborús károkat elszenvedett Bucsa városába látogatott, amelynek közelében egy önkormányzati szolgáltató központ létesítését támogatja a magyar kormány.

  • MTI MTI
  • +${remainingCount} szerző
Tízmillió eurós fejlesztést támogat Bucsa mellett a magyar kormány

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet küldöttsége a délutáni órákban az ukrán főváros közelében fekvő Bucsa városába látogatott, ahol a háború elején az orosz fegyveres erők embertelen vérengzést követtek el.

A Bucsa melletti Szinjakon őszre várhatóan elkészül a mintegy tízmillió eurós költségvetésű, többfunkciós önkormányzati szolgáltató központ, ahol az önkormányzati hivatal mellett helyet kapna egy orvosi rendelő, egy okmányiroda, egy posta és egy rendezvényterem is. Ez a beruházás jelenleg a legfontosabb, ami magyar kormánytámogatással és az Ökumenikus Segélyszervezet koordinálásával zajlik Ukrajnában.

Az államtitkár elmondta, hogy a délelőtti zahalci óvodaátadás után a bucsai "egy komolyabb jele, fokmérője annak, hogy Magyarország milyen intenzíven jelen van az ukrajnai újjáépítésben".

A munkamegbeszélései kapcsán kifejtette, hogy azok egyik fontos témája az újjáépítési munkálatok egyeztetése volt, valamint Magyarország Ukrajnának nyújtott humanitárius támogatása az országon belül, illetve a Magyarországra menekült ukrán közösség vonatkozásában.

Szó esett a kárpátaljai magyar közösséget érintő nyelvhasználati és oktatási kérdések szabályozásáról is. Magyar Levente emlékeztetett arra, hogy már a 2014-es forradalom után "elindult egy olyanfajta ukrán jogalkotási folyamat, ami eredményezett egy, a kárpátaljai magyarság számára több szempontból sérelmes helyzetet". A háború "átírta a prioritásokat", és a humanitárius segítségnyújtás került előtérbe. Most eljött a lehetőség egy olyan megoldás kidolgozására, amely "elfogadható mind a kárpátaljai magyarság számára, mind Kijev számára, mind pedig Budapest számára" - fogalmazott, és hozzátette, hogy "az utóbbi a kárpátaljai véleménnyel nagyjából összhangban mozog".

Magyar szerit mind az elnöki hivatalban, mind pedig a szakminisztériumokban "maximális nyitottság van, talán soha korábban nem tapasztalt mértékű nyitottság", így végre sikerülhet megnyugtatóan rendezni az ukrán-magyar kapcsolatokat megterhelő kérdéskört.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.