Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Az államtól kapott részvényvagyon rekordmagas, 29 milliárdos osztalékbevételt hozott tavaly a Mathias Corvinus Collegiumot fenntartó alapítványnak, amely így 17,8 milliárdos nyereséggel zárta az évet. Ehhez az is kellett, hogy spóroljanak: a támogatásokon és a közhasznú tevékenységük kiadásain sikerült, a béreken nem annyira: fizetésekre 6,7 milliárdot költöttek.

Beosztással élt tavaly a sokak által a Fidesz káderképzőjének tartott Mathias Corvinus Collegiumot (MCC) fenntartó alapítvány, noha 2022-es mérlegbeszámolója szerint gyakorlatilag úszott a pénzben. Utóbbi nem volt nehéz, hiszen a még 2020-ban az államtól kapott, összesen 289 milliárd forintot érő Mol- és Richter-részvénypakett csaknem 29 milliárd forint osztalékbevételt fialt az alapítványnak, ami 2,4-szerese a 2021-es 12 milliárdnak. Emellett még kamatokból is befolyt 4,8 milliárd forint.

Mi van, ha valaki nincs oda Orbán Viktorért? - diákjai mutatják be a Fidesz elitképzőjét

Vagyonjuttatás, oroszkém-gyanús professzor, terjeszkedés - az idén is sorjáztak a hírek a Mathias Corvinus Collegiummal kapcsolatban, amelynek mindennapjaiba ezúttal az oda járó diákok szemszögéből próbáltunk bepillantást nyerni.

A rekordot jelentő pénzeső ellenére az MCC alapítványa tavaly óvatosabban költekezett, mint egy évvel korábban, amikor a bevételük csaknem kétszeresét költötték el, így 2021-ben 8,7 milliárdos veszteséggel zárták az évet. Ezt elkerülendő, tavaly visszafogták a költségeket, ami az alapcélként megfogalmazott tehetséggondozáshoz kapcsolódó közhasznú tevékenység kiadásainak radikális, 20 százalékos visszavágását jelentette: 21,16 milliárd helyett csak 16,64 milliárdot költöttek erre. Így

a 2022-es évet sikerült pluszban, méghozzá 17,8 milliárdos adózott eredménnyel zárni, és ezt a pénzt – mivel osztalékként nem is fizethetik ki – félretették, mert kötelesek később az amúgy megvágott közhasznú tevékenységükre fordítani.

De mi is ez a közhasznú tevékenység? A mérlegbeszámoló melléklete szerint céljuk a középiskolás tanárok, diákok és egyetemi hallgatók támogatása, “a magyar társadalom műveltségi szintjének emelése”, különösen a hátrányos csoportok és a határon túli magyarság körében. Az alapítvány több, mint 200 oldalas beszámolója szerint a közhasznú tevékenységben tavaly 5945 diák részesült.

Ebbe nem számolták bele az MCC vezetőit és fizetett alkalmazottait és oktatóit, pedig alighanem ők részesültek leginkább az alapítvány közhasznú tevékenységéből, mivel az erre költött 16,64 milliárd forint 40 százaléka, 6,72 milliárd forint nem a diákokra, hanem “személyi jellegű ráfordításokra“ – (bérek, járulékaik és megbízási díjak) ment el. Ezen pont nem sikerült spórolniuk, mivel 2021-ben ez a tétel még csak 4,12 milliárd volt, az akkori közhasznú kiadásoknak csak a 19 százaléka.

Az MCC nekiállt elverni a közpénzből kapott százmilliárdos pénzvagyont

Hiába folyt be 11 milliárd forintnyi osztalék az államtól kapott részvények után a Mathias Corvinus Collegiumot fenntartó alapítványhoz, a tavalyi évet majdnem 9 milliárdos veszteséggel zárták, ami az előző évinek a százhúszszorosa. Igaz, sok volt a kiadásuk is: fizetésekre például több mint 4 milliárd ment el, cégeket alapítottak, részesedést vásároltak, meg a rezsi is drágult.

Szalai Zoltán főigazgató járulékokkal és egyéb juttatásokkal együtt számolt, 2021-es havi bruttó 2,83 milliós fizetéséből mondjuk visszavettek, így ő 34 millió helyett tavaly már csak 19 millióba került, ami havi bruttó 1,5 milliót jelent. Amit az alapítvány Szalain megspórolt, annak a többszörösét elköltötte viszont a többiekre, hiszen az “egyéb vezető tisztségviselőkre” – létszámuk változása nem derül ki – a 2021-es 72 milliós keret több mint háromszorosát, 243 milliót költöttek.

Az MCC vezetőségének legismertebb arca, a miniszterelnök politikai igazgatójaként dolgozó Orbán Balázs kuratóriumi elnök a főigazgatónál is többet kereshet. Tavaly májusban, a kormányalakításkor leadott vagyonnyilatkozatában azt írta, hogy havi bruttó 1,9 milliót kap onnan. Idén januári frissebb vagyonnyilatkozatában – ebben pontos összeget már nem kellett megjelölni – havi bruttó 1-5 millió forint közé lőtte be az MCC-s fizetését, vagyis éppen abba a sávba, amennyit kormánytagként keres.

Ha kell, kutatóintézetet vezet, ha kell egybites üzenetet küld Orbán Viktor jolly jokere

Ígéretes szakmai pályát hagyott ott, illetve rendelt alá a párt és Orbán Viktor iránti szimpátiájának a miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs. Főnöke számos szerepben számíthat rá.

Az összes vezetőre tavaly elköltött 262 millió forintnál nem sokkal többet, mindössze 410 millió forintot fordított a legfontosabb alapcéljához, a tehetséggondozáshoz kapcsolódó ösztöndíjakra az MCC – igaz, ez több mint duplája a 2021-es 189 milliós ösztöndíjkeretnek. Tavaly ezek voltak az MCC alapítványának főbb kiadási tételei a 2022-es mérleg szerint:

  • 4981 millió Ft – Bérköltség, megbízási díjak
  • 1775 millió Ft – Sajátos egyéb ráfordítás
  • 1085 millió Ft – Ingatlanbérleti díjak
  • 1069 millió Ft – Személy jellegű egyéb kifizetések
  • 997 millió Ft – Rendezvényszervezés, személyszállítás
  • 952 millió Ft – Tanácsadási díj, lektorálás, fordítás
  • 700 millió Ft – Villamos energia-, víz-, gázfelhasználás
  • 671 millió Ft – Bérjárulékok
  • 475 millió Ft – Informatikai szolgáltatások
  • 471 millió Ft – Oktatási szolgáltatások
  • 466 millió Ft – Hirdetés, reklám, propaganda, kiállítás, bemutató, vásárok
  • 168 millió Ft – Utazási és kiküldetési költségek
  • 37 millió Ft – Telefon, internet
  • 24 millió Ft – Üzemanyagköltség

Az egyik jelentős tétel a listából az 1,77 milliárd forint értékű “sajátos egyéb ráfordítás”, ami főleg másnak nyújtott cél szerinti juttatás volt: más szervezet 1,35 milliárdos értékben kapott támogatást az MCC-től tavaly – ezen sokat faragtak, mert 2021-ben még 12,8 milliárd forintot osztottak így szét. Saját, kapcsolt vállalkozásainak az alapítvány viszont 1,5 milliárd forint értékű kölcsönt nyújtott.

Amin szintén nem spóroltak, az a beruházások, fejlesztések kiadási tétele, amire a 2021-es 735 millióval szemben tavaly 2,36 milliárd forintot költöttek. Az alapítvány bankbetétei ugyan a 2021-es 100,9 milliárdról 60,8 milliárdra csökkentek, de közben államkötvényt vásároltak 30,86 milliárdért. Sőt, vettek egy céget is: az alapítvány megvásárolta a Batula Talentum Kft-t 997 millió forintért.

Oroszországnak való kémkedésért vehették őrizetbe a Fidesz-közeli MCC vendégoktatóját

John Laughlandot éppen akkor fogták el, amikor Budapestről repült Londonba. Az MCC nem lát semmilyen problémát, átvilágítást pedig amúgy sem kell végezniük. Október 7-én a londoni Gatwick repülőtéren a brit hatóságok őrizetbe vették és kihallgatták John Laughland euroszkeptikus konzervatív politikatudós-történészt ( képünkön), a holland Fórum a Demokráciáért szélsőjobboldali párt nemzetközi igazgatóját, aki nem mellesleg a budapesti Mathias Corvinus Collegium vendégoktatója - írta Facebook-oldalán Panyi Szabolcs, a Direkt36 újságírója.

Az alapítvány beszámolójában az eredmények között könyvelte el, hogy a Fiatal Tehetség programban már 1575 diák vesz részt a budapesti és a 15 vidéki, 7 erdélyi és a beregszászi központjukban. Tavaly e körben 539 kurzust tartottak, 110 oktatóval, és 800 diákot táboroztattak. A középiskolás programjuk 3834 diákot ért el, az egyetemi program pedig csaknem 536 főt.

Konferenciákat is rendezett az MCC, ezek közül a tavaly novemberi, „Merre tart Európa a globális felfordulás korában?” címűt emelték ki, mivel ezzel nyitották meg brüsszeli központjukat. Erről, pontosabban a brüsszeli irodát vezető Frank Fürediről a hvg.hu is írt, hiszen egykor kommunista, majd liberális nézeteket vallott a magyar származású angol szociológus, mielőtt ötvenéves fejjel szakított a kommunizmussal:

A Forradalmi Kommunista Párt vezetőjéből lett az MCC brüsszeli irodájának vezetője

Frank Füredi csak ötvenéves kora körül, a kilencvenes évek közepén szakított a kommunizmussal. Egykor kommunista, majd liberális nézeteket vallott az a magyar származású angol szociológus, Frank Füredi, akit a Matthias Corvinus Collegium (MCC) brüsszeli irodájának vezetésével bíztak meg - írja a .

Az MCC beszámolója szerint tavaly a különböző rendezvényeiken és iskoláikban “300 nemzetközileg elismert külföldi oktató, kutató fordult meg, közülük mintegy 40-en töltöttek itt hosszabb időt, és kapcsolódtak be a diákok képzésébe”. A hvg.hu szintén írt már korábban arról, hogy akár havi 10 ezer euró ösztöndíjat is kaphat egy vendégoktató az MCC-n, az Eduline pedig kiszámolta, hogy ez csaknem hússzorosa az ELTE-n elérhető adjunktusi fizetésnek.

Önéletrajzában büszkélkedik az MCC brüsszeli munkatársa azzal, hogy az egyik kínai pártiskola előadója

Bill Durodié vendégprofesszorként 2014 óta tanít Kínában, ebben a státuszában 2018-ban meg is erősítették. Hivatalosan ugyan csak november 15-én nyit, azonban már most működik, és már most alkalmaz egy olyan embert a Mathias Corvinus Collegium (MCC) brüsszeli intézete, aki saját bevallása szerint is nagyon közel került a kínai kommunista vezetéshez.

Az alapítvány a közhasznúsági jelentésében azzal is büszkélkedik, hogy tavaly több nemzetközi konferenciának is otthont adott az MCC. Sőt, kiemelték a februári és a novemberi MCC Budapest Summit-et, amelyeken összesen 1500 érdeklődő volt jelen. Ez ugyan a tavalyi évről szóló beszámolóból nem derül ki, de az MCC nemzetközi konferenciáinak sora idén is folytatódott. Januárban például médiakonferenciát szerveztek, amelyen felszólalt az izraeli kormányfő fia is:

Netanjahu fia szerint a magyar kormány „sorosozása" nem antiszemitizmus, ő is csinálta az MCC-konferencián

Az izraeli miniszterelnök fia, Jair Netanjahu a Mathias Corvinus Collegium konferenciáján fejtette ki, hogyan okoz Soros György komoly károkat Izraelnek. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) nemzetközi médiakonferenciájának második napján Jair Netanjahu, a nemrég újraválasztott izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu fia osztotta meg gondolatait egy panelbeszélgetésen.

Arról viszont még szó esik az MCC tavaszi beszámolójában, hogy “az MCC hosszútávú célja, hogy Kárpát-medence szerte 35 (19 magyarországi és 16 külhoni) helyszínen jelenlévő tehetségtámogató intézmény legyen”. Ennek érdekében idén is folytatódott egyébként a terjeszkedés: nemrég, májusban az MCC tulajdont szerzett a bécsi Modul Egyetemben, amely egy főleg turizmussal foglalkozó magánegyetem.

 

Az MCC többségi tulajdonrészt vásárolt Ausztria vezető magánegyetemében

Tovább terjeszkedik az intézmény. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) tulajdont szerzett a bécsi Modul Egyetemben - közölte az 1996-ban alapított Kárpát-medencei tehetséggondozó intézmény. Mint írják, a turizmussal foglalkozó magánegyetemként alapított Modul Universität Wien akadémiai programjai az elmúlt 15 évben folyamatosan bővültek, és ma már nemzetközileg elismert magánegyetemnek számít, amely programjai alap-, mester- és doktori szinteken érhetőek el.

 

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!