„Betegek ezek a tanárok?” – hárította Pintér a státusztörvényre vonatkozó kérdést egy egészségügyi konferencia előtt (videó)
Egy nappal a státusztörvény elfogadása után kaptuk el Pintér Sándor belügyminisztert.
Csányi Nikolett – Lengyel Tibor
Hány tanár felmondására számít a státusztörvény elfogadása után? – kérdezte a hvg.hu Pintér Sándor belügyminisztert, akit szerdán, egy WHO-s, egészségügyi konferenciára érkezőben sikerült megállítani, miután oktatási témájó sajtótájékoztatót nem hirdettek.
A kérdés azért égető, mert a törvény miatt több ezer tanár helyezte kilátásba a felmondását úgy, hogy már így is jelentős a tanárhiány.
Az egészségügyért és az oktatásért is felelős belügyminiszter nem szívesen keveri a feladatköreit, legalábbis erre utalt, hogy az őt megállító, a státusztörvényről kérdező újságíróknak először tréfálkozva válaszolt, majd próbált hárítani.
A hvg.hu kérdésére azt mondta, egy tanár felmondására sem számít. Arra a felvetésre pedig, hogy ötezer pedagógus már előre jelezte, a törvény elfogadása esetén kész felmondani, csak annyit mondott: "más, amit bejelent valaki és más, amit végrehajt".
Íme a villáminterjú:
Az Országgyűlés kedden szavazta meg a sztátusztörvényt – két fideszes ugyan nemmel voksolt, de a német nemzetiségi képviselővel így is megvolt a kétharmad a szükséges részeknél –, ami ellen az ülés alatt egész nap tüntettek a Kossuth téren. A tiltakozókat kérdeztük ebben a videóban:
Kedden elfogadta a parlament a hosszú hónapok tiltakozásait kiváltó státusztörvényt, miközben a Kossuth téren pár tucat pedagógus, diák, és a gyerekek jövője miatt aggódó szülő gyűlt össze.
A kormány szerint a státusztörvény lesz a tanárok bérrendezésének és a pedagóguspálya népszerűsítésének első lépése, ám úgy tűnik, ennek épp az ellenkezője igaz: rengetegen mondanak fel, vagy tervezik a felmondásukat, és váltanak egészen más pályára, mennek például külföldre idősgondozónak:
Pedagógus-életpálya törvény, státusztörvény, bosszútörvény - ezeken a neveken terjedt el az elmúlt hónapok legkitartóbb tiltakozássorozatát kiváltó javaslat, amelyet minden valószínűség szerint ma elfogad a parlament. A kormány kommunikációja szerint ez lesz a tanárok bérrendezésének és a pedagóguspálya népszerűbbé válásának első lépése, a lapunknak nyilatkozó szakmabeliek szerint ennek épp az ellenkezője igaz: rengetegen mondanak fel, vagy tervezik a felmondásukat, és váltanak egészen más pályára, mennek például külföldre idősgondozónak.
Újabb izraeli és amerikai tervek szövődtek a gázai palesztin lakosság kitelepítésére, miközben a háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos hatalmi paktuma.
Sokan sérelmezik, hogy nehezen pótolható embereket szakembereket küldtek el, ráadásul mindezt több hónap alatt, így nem kellett csoportos létszámleépítést sem bejelenteni.