szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyöngyösi Márton pártelnök nem hajlandó együtt indulni senkivel sem az európai parlamenti, sem az önkormányzati választásokon. Szabó Gábort pedig azért kérte lemondásra a párt választmányának éléről, mert ő volt az ellenzéki összefogás jobbikos főtárgyalója, és az elnök szerint nagy része volt a választási kudarcban.

Önkormányzati választások
A főpolgármester-választás nem lefutott meccs még Vitézy Dávid és Karácsony Gergely között - utóbbi 324 vokssal nyert ugyan, de újraszámolás és fellebbezés miatt ez nem végleges. Győrben, ahol a Fidesz veszített, szintén újraszámolják a voksokat. A kormánypártok eggyel több megyei jogú várost irányíthatnak ugyan, mint eddig, de volt több olyan település is, amit évtizedek után veszítettek el.
Friss cikkek a témában

Komolytalan javaslat, amely jól mutatja, hogy egyes pártok nem tudnak, vagy nem akarnak tanulni a tavalyi választás hibáiból

– közölte a hvg.hu megkeresésére a Jobbik, miután az összes ellenzéki pártot megkérdeztük, hogy lesz-e ellenzéki összefogás a 2024-es európai parlamenti választásokon.

A párt csak cikkünk megjelenése után reagált, azonban nem ők az egyetlenek, akik az EP-választáson nem kérnek a többi ellenzéki pártból: a kutatások szerint 1-2 százalékon álló MSZP-t leszámítva minden párt úgy véli, hogy külön kell megméretniük magukat, hiszen világnézeti különbségeik miatt szavazókat veszíthetnek az összefogással.

Egyedül az LMP és a Párbeszéd tárgyal arról, hogy valamiféle együttműködésben induljanak jelöltjeik az európai parlamenti választásokon.

A Jobbikban nem ültek el a belső konfliktusok: az utóbbi napokban mondott le a párt választmányának elnöki posztjáról a korábbi befolyásos politikusuk, Szabó Gábor, mindezt azonban nem önszántából, hanem Gyöngyösi Márton pártelnök utasítására tette.

„Meglehetősen eltérően ítéljük meg a Jobbik elmúlt egy évben véghez vitt politikáját és annak sikerességét, valamint az előttünk álló önkormányzati választáson történő megmérettetésének módját is” – magyarázta a Szabóról szóló közleményben Gyöngyösi. A Magyar Nemzethez pedig kiszivárgott a párt egyik belső levele is, amiben a pártelnök arról írt, hogy „a politikai közösségünk nem léphet ismét a baloldali pártokkal való összefogás bizonyítottan kudarcos útjára, hanem önálló jobboldali arcéllel és konzervatív küldetéstudattal új szövetségi rendszert kell építeni az általunk meghatározott keretek között”.

Gyöngyösi a Népszavának azt mondta: levelében nem volt újdonság, hiszen azt vállalta a párt elnökeként, hogy önálló politikát és új jobbközép-konzervatív szövetséget épít. Ebbe pedig szerinte nem fér bele az együttműködés a baloldali pártokkal, vagyis az kizárható, hogy a párt akár az európai parlamenti, akár az önkormányzati választásokon együtt induljon bármely más ellenzéki párttal.

A Jobbik elnöke szerint az ellenzék stratégiája a 2022-es választásokon alapvetően elhibázott volt, ezért pedig a párt nagy árat fizetett, hiszen elvesztette a szavazói jelentős részét. Gyöngyösi kiemelte: a most távozó Szabó Gábor a választás előtt kampányfőnök és főtárgyaló is volt, ezért „óriási szerepe volt a kudarcban”. A pártelnök állította: Szabó ennek ellenére sem szeretett volna gyökeresen szakítani a párt eddigi politikájával.

Viszont az, hogy Jobbik a jövőben nem működik együtt az ellenzéki pártokkal, Gyöngyösi szerint nem jelenti automatikusan azt, hogy bizonyos ügyek mentén nem hajlandó kompromisszumokat kötni. „Főleg akkor, ha a Fidesz leváltásáról van szó” – magyarázta Gyöngyösi. A pártelnök azt mondta, az önkormányzati választásokon a nagyobb településeken a jobbikos jelöltek pártlogó nélkül fognak indulni. Ez azonban csak általános szabály lesz, helyi döntés lehet ennek az ellenkezőjéről is.

Szabó Gábor nem akart nyilatkozni a Népszavának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!