Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Amúgy sem felelt meg gyakorlatilag semmilyen feltételnek a volt jobbikos Volner János, de ezt Szijjártóék még át tudták volna hidalni. Ám maga döntött úgy, hogy visszalép a szingapúri külgazdasági attaséi megbízástól és inkább saját pártját, a Huxitot építi tovább.

Kilenc hónap vajúdás után kiderült: biztosan nem lesz diplomata az egykori jobbikos politikus, Volner János. Tavaly decemberben derült ki, hogy a volt országgyűlési képviselőt Szijjártó Péter miniszter Szingapúrba küldené külgazdasági attasénak, ám a hvg.hu értesülését megerősítve a Külgazdasági és Külügyminisztérium lapunkkal közölte: Volner János nem kap külszolgálati megbízást. A részletekről csak annyit mondtak, hogy „ez a felkészülő diplomata saját döntése volt”.

A megerősítéssel szinte egyidőben Volner János maga is közzétette a hírt. A Facebookon azt írta: „Azt a megtisztelő lehetőséget kaptam a külügyminiszter úrtól, hogy – sokéves külkereskedelmi gyakorlattal a hátam mögött – külgazdasági attaséként lépjek hazánk szolgálatába. (…) Hosszú vívódás után azonban mégis másképp döntöttem. Pártelnökként én vállaltam fel a 2022-es választások után a Huxit ügyének a képviseletét, így egyszerűen nem tehetem meg, hogy egy álomállás miatt hátat fordítok neki.”

MTI / Soós Lajos

Ahogyan arról a hvg.hu már írt, valójában a diplomatának készülő Volner János szinte semmilyen feltételnek nem felelt meg, bár a külügyi tárca, ha nagyon akarta volna, ezt áthidalhatta volna „okosba”. Ami az alkalmasságot illeti, Volnernek se itthon elismert felsőfokú végzettsége, se ilyen nyelvvizsgája nincs, csak egy, a közvéleményben „kamuegyetemként" ismert orosz, fizetős képzésen kapott diplomája, amihez a vizsgáit is magyarul, „szinkrontolmács segítségével“ tette le. A beosztott diplomatának számító külgazdasági attasé számára előírt követelmények közül

egyedül a két év gazdasági, külgazdasági területen szerzett szakmai gyakorlat az, amivel bírt Volner, az összes többi alól viszont Szijjártó Péter miniszter – kivételesen indokolt esetben, hivatali érdekből – fel is menthette volna, ám erre végül nem volt szükség.

A diplomatának készülő Volner János szinte semmilyen feltételnek nem felel meg, de a külügy megoldja „okosba"

Se itthon elismert felsőfokú végzettsége, se ilyen nyelvvizsgája nincs a szingapúri külgazdasági attasénak készülő exjobbikos Volner Jánosnak, csak egy kamuegyetemként ismert orosz, fizetős képzésen kapott diplomája, amihez a vizsgáit is magyarul tette le. Hogy a diplomataságához hiányzó feltételeket hogyan teljesíti, Volner nem árulta el, de a hvg.hu úgy tudja, felmentést kaphat alóluk.

Nem tudni, hogy a feltételeknek látványosan meg nem felelés, esetleg a diplomáciai szolgálatra készülőknél kötelező biztonsági ellenőrzés kedvezőzlen eredménye miatt, vagy valami más miatt, de végül Volner visszalépett a lehetőségtől. Az is lehet, hogy amint írta, tényleg meggondolta magát az egykori rendőrből lett vállalkozó, majd Magyar Gárda-tagból lett jobbikos országgyűlési képviselő, később mi hazánkos politikus, hogy a Volner Párt néven alapított, később Huxit Pártra átnevezett politikai formációjával foglalkozzon.

 

A korábban a Parlamentben a Fideszt szavazatával, törvényjavaslataival kisegítő Volner a Huxitról amúgy a döntését bejelentve még azt is írta: „Nincs más lehetőségem, ismét csatasorba állok! (…) Meg kell szabadulnunk a nemzeti szuverenitásunkat fenyegető Európai Uniótól, el kell utasítanunk az amerikai érdekeknek alárendelt Európai Egyesült Államok vízióját. Magyarország függetlenségéért vérüket adták az őseink, mi sem tehetjük meg, hogy az Európát pusztító brüsszeli bürokraták kezébe helyezzük a sorsunkat!” Hozzátette:

Elfogadhatatlan számunkra az az uniós tagság, amely nemzeti függetlenségünk végzetes megcsonkításával jár!”

Véleménye és a magyar kilépésről, a Huxitról elnevezett pártjának álláspontja azonban nem találkozik a felmérések szerint a társadalom többségének véleményével. Az idén júniusban, a HVG megbízásából a Medián által végzett kutatás alapján ugyanis elmondható, hogy az ország EU-tagságának támogatottsága a kormány brüsszelezése ellenére stabil. Miközben a társadalom a legtöbb kérdésben megosztott, az ország EU-tagságát – egy korábbi kisebb megingás után – stabilan a megkérdezettek négyötöde támogatja:

Medián: A szavazók több mint fele szerint gyengén teljesít a kormány

Romlik a közhangulat. Sokan szeretnének kormányváltást, de nem elegen. Az ország EU-tagságának támogatottsága a kormány brüsszelezése ellenére stabil, derül ki a HVG megbízásából készített Medián-felmérésből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!