szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ezért történt meg, hogy az Azerbajdzsán által előítéletesnek minősített nyilatkozatot végül az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője jegyezte, nem az Unió egésze.

Magyarország vétózta meg, hogy az EU kollektív nyilatkozatot adjon ki a karabahi helyzetről – írja az azerbajdzsáni Trend hírügynökség.

Ahogy korábban megírtuk, egy nappal az után, hogy Azerbajdzsán kedden saját állítása szerint „terroristaellenes” akciót indított az azeri területre beékelődött, örmény többségű és örmény ellenőrzés alatt lévő Karabah ellen, Örményország és a karabahi örmény vezetés gyakorlatilag kapitulált.

Így fogadták azt a tűzszüneti megállapodást, amely az örmény hadsereg kivonásáról, a karabahi helyi fegyveres erők feloszlatásáról és arról szól, hogy a 30 évig örmény irányítás alatt lévő Karabahot visszaintegrálják Azerbajdzsánba.

Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön közleményben, az EU nevében szólította fel az Bakut és a karabahi örményeket, hogy sürgősen kezdjenek átfogó és átlátható párbeszédet.

Borell szerint „Azerbajdzsán felelős azért, hogy biztosítsa a karabahi örmények jogait és biztonságát, beleértve azt a jogot, hogy megfélemlítés és megkülönböztetés nélkül élhessenek lakhelyükön”. Arra is felhívta a figyelmet, hogy ha az azeriek belefognak a polgári lakosság kényszerű kitelepítésébe, akkor arra az EU határozott választ fog adni.

A Trend hírügynökség névtelen diplomáciai forrásai szerint Borell nyilatkozatát eredetileg a 27 EU-tagállam közös állásfogalásábnak szánták, de Magyarország megakadályozta annak elfogadását.

A végül csak a külügyi és biztonságpolitikai főképviselő által jegyzett EU-s nyilatkozatot Azerbajdzsán "előítéletesnek és Azerbajdzsán-ellenesnek minősítette".

Az üggyel kapcsolatban az Európai Bizottság az Eurológus megkeresésére azt reagálta, hogy a belső folyamatok, például az arra vonatkozó döntések, hogy az EU mikor és hogyan reagál külpolitikai kérdésekre, bizalmasak.

Kerestük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot is, ha válaszolnak, cikkünket frissítjük.

A karabahi volt a legvéresebb olyan konfliktus, amely az egykori Szovjetunió szétbomlásának időszakában alakult ki, erről a hvg360-on olvashatnak még részletesebben.

Azerbajdzsán egynapos háborúban szerezte vissza Karabahot az örményektől

Egy nappal az után, hogy Azerbajdzsán kedden „terroristaellenes" akciót indított az azeri területre beékelődött, örmény többségű és örmény ellenőrzés alatt lévő Karabah ellen, Örményország és a karabahi örmény vezetés gyakorlatilag kapitulált. Elfogadták azt a tűzszüneti megállapodást, amely az örmény hadsereg kivonásáról, a karabahi helyi fegyveres erők feloszlatásáról és arról szól, hogy a 30 évig örmény irányítás alatt lévő Karabahot visszaintegrálják Azerbajdzsánba.

(Kapcsolt képünkön Orbán Viktor látható, amint Ilham Alijev azerbajdzsáni elnököt fogadta 2023. augusztusában. Forrás: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!