szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A külgazdasági és külügyminiszter szerint a konzuli szolgálatnál regisztrált magyarokat kétóránként tájékoztatják az aktuális helyzetről és arról, hogyan tudják elhagyni az országot. Szijjártó szerint ez légi úton egyre nehezebb, a szárazföldön Jordánia és Egyiptom irányába könnyebb.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

További öt magyar állampolgárt sikerült kijuttatni Izraelből – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki szerint “légi úton egyre nehezebb és veszélyesebb elhagyni Izraelt”, mert a török légitársaság már törölte a járatait, az izraeli El Al budapesti járatai pedig vagy el tudnak jutni Tel-Avivig, vagy már Larnacáról visszafordulnak.

Ha egy-egy járat eljut Tel-Avivba, mondta Szijjártó, a repülőtéren tartózkodó konzulok a fennmaradó helyekre próbálják feltenni a magyar utasokat, így sikerült kedden kijutnia az országból öt embernek. Szárazföldön egyelőre még több lehetőség van elhagyni az országot: ez négy határátkelőn lehetséges, három helyen Jordánia, egy helyen Egyiptom irányába.

"Ezek a határátkelőhelyek alapvetően a nappali órákban vannak nyitva, erről is folyamatosan tájékoztatjuk az Izraelben tartózkodó magyar állampolgárokat" – mondta Szijjártó, aki hozzátette, azon vannak, hogy mielőbb mindenkit biztonságban tudhassanak, de a háborús körülmények miatt minden döntést körültekintően, óvatosan kell meghozni.

Hajóval Ciprusra, repülővel Jordániába, vagy taxival Tel-Avivba - még mindig vannak olyan magyarok Izraelben, akik hazajönnének

Se busz, se vonat nincs, Izraelen belül jelenleg közlekedni szinte lehetetlen. Így viszont azok a magyarok sincsenek könnyű helyzetben, akik annak ellenére is kint vannak még Izraelben, hogy szeretnének hazajutni. Elértük azt a csoportot is, akikről Szijjártó azt mondta, kirándulni mentek ahelyett, hogy menekültek volna Izraelből.

"De mindaddig, amíg lesznek magyar állampolgárok Izraelben, addig mindenkivel folyamatos a kapcsolattartás, és minden, konzuli védelemre regisztrált magyar állampolgárnak kétóránként tájékoztatást küldünk az éppen aktuális helyzetről és az ország elhagyására vonatkozó lehetőségekről" – emelte ki Szijjártó Péter.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a helyzet továbbra is rendkívül aggasztó Izraelben, még zajlanak a fegyveres műveletek, rendszeresen óvóhelyre kell menniük a tel-avivi nagykövetség dolgozóinak is. A tárca “24 órás szolgálatot” tart és Budapesten is megemelt konzuli létszámmal dolgozik, hogy mindenkinek segíthessenek.

"Elfelejtettük, hogy a Hamász gondolkodását egyetlen cél vezérli"

Irán állhat a Hamász Izrael elleni háborúja mögött, amely a libanoni Hezbollah belépésével akár többfrontos küzdelemmé is fajulhat - értékeli az október 7-ei átfogó terrortámadás következményeit Sarah Masha Fainberg, a Tel-avivi Egyetem professzora.

Eközben a háborús helyzet halálos áldozatainak száma Izraelben 1200 fölött van, Gázában pedig több mint 900 halottat számoltak. Amerikai katonai felszerelés is érkezett közben az országba. A Gázai övezet energiatartalékai és egészségügyi rendszere is veszélyben van, a szerdai eseményekről percről percre tudósításunkat itt követheti:

Mindkét oldalon kiéleződtek a harcok, kétezer felett a halálos áldozatok száma - az izraeli-palesztin háború ötödik napja percről percre

A halálos áldozatok Izraelben 1200 fölött vannak, Gázában pedig több mint 900 halottat számoltak. Az izraeli védelmi miniszter minden korlátozást feloldott csapatai számára, és hozzátette, Gázában már semmi nem lesz ugyanolyan, mint eddig. Joe Biden amerikai elnök ismét támogatásáról biztosította Izraelt, amerikai katonai felszerelés érkezett az országba.

A hvg.hu közéleti podcastja, a Fülke is kiemelten foglalkozott az izraeli-palesztin háborús helyzettel. Az adásban minden kérdésre válaszoltunk, így arra is, mivel igazolja a támadást a Hamász, mi köze van a háborúnak a szaúdi-izraeli közeledéshez és az izraeli belpolitikai megosztottsághoz, illetve miért kerülhet végveszélybe a teljes izraeli állam.

Fülke: „Izraelnek egzisztenciális kérdés ez a háború"

Hogyan indult a Hamász támadása, hogyan reagált Izrael és hogyhogy nem tudott róla? Mi köze van a háborúhoz Szaúd-Arábiának és Benjamin Netanjahu kormánypolitikájának? Miért kerülhet végveszélybe az egész ország? Közéleti podcastunkban minden kérdésre válaszoltunk, amit felvetett a hétvégi palesztin terrortámadás Izraelben.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!