szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Négy amerikai szenátor is Budapestre látogatott, hogy tárgyaljanak a magyar kormánnyal Svédország NATO-csatlakozásának ügyében, de senki sem akart velük találkozni a kormányból, de még a Fideszből sem.

Lepattintotta a Budapestre látogató amerikai kongresszusi delegációt az Orbán-kormány és a Fidesz is – derült ki a vasárnapi sajótájékoztatón, amelyet a politikusok az Egyesült Államok budapest nagykövetségén tartottak.

A kétpárti küldöttséget Jeanne Shaheen, a szenátus NATO-megfigyelő csoportjának társelnöke, a Külügyi Bizottság tagja, Thom Tillis, a szenátus NATO-megfigyelő csoportjának társelnöke, valamint Chris Murphy és Chris Van Hollen, a Külügyi Bizottság tagjai alkották.

Ahogy az egyik demokrata szenátor, Chris Murphy fogalmazott: ilyen fogadtatásban egy szövetséges ország részéről még sohasem volt része. Mint mondta, furcsának tartja, hogy egy NATO-szövetséges kormány így viselkedik egy másik szövetségessel, és még a párbeszédre sem hajlandó. Emlékeztetett arra, hogy bár Törökország is késleltette Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációját, Ankarában annak idején legalább fogadták őket.

 

Jeanne Shaheen (demokrata), Chris Murphy (demokrata) és Thom Tillis (republikánus) szenátor sajtónyilatkozatot tesz a svéd NATO-csatlakozás kérdéséről az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén.
Túry Gergely

A szenátorok ugyanakkor bíznak abban, hogy február 26-án a magyar parlament ratifikálja a csatlakozást.

Jeanne Shaheen arról beszélt, hogy a svéd külügy- és honvédelmi miniszter kapcsolatban áll a magyar kormányfővel és a kormánnyal. Szerinte a svédeknek van a világon egyik legjobb tengerészgyalogságauk, és a finnekkel együtt biztosítani tudnák a balti térséget.

A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy amint a delegáció tagjai visszatérnek az Egyesült Államokba, kétpárti határozati javaslatot nyújtanak be a Kongresszusnak. Ebben a svéd NATO-csatlakozás késlekedés nélküli ratifikálását fogják sürgetni. Ugyanakkor az AP hírügynökség információja szerint a határozati javaslat egyebek mellett bírálja Orbán Viktor miniszterelnök baráti kapcsolatait Oroszországgal és Kínával.

 

Jeanne Shaheen (demokrata), Chris Murphy (demokrata) és Thom Tillis (republikánus) szenátor sajtónyilatkozatot tesz a svéd NATO-csatlakozás kérdéséről az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén.
Túry Gergely

Arról is beszéltek a szenátorok, mennyire fontos, hogy a NATO erős és egységes legyen, ez Európa érdeke is. Szerintük Oroszország inváziója az egész kontinenst veszélyezteti, beleérve Magyarországot is.

A szenátorok emlékeztettek arra, hogy Orbán Viktor korábban megígérte: nem Magyarország lesz az utolsó állam, amelyik ratifikálja a csatlakozást, most mégis csak Magyarország maradt hátra, mivel Törökország már megtette azt.

„Nincs ok az időhúzásra. Mit nyer ezzel az időhúzással Magyarország?” – tette fel a kérdést Chris Murphy, hangsúlyozva, hogy Magyarország is erősebb lesz, ha a NATO Svédországot is a soraiban tudja.

Minden NATO-tagnak meg kellene értenie, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök ellenségeskedésére a válasz a NATO megerősítése – jelentette ki pedig Thom Tillis, Észak-Karolina republikánus kormányzója.

 

Jeanne Shaheen (demokrata), Thom Tillis (republikánus) és Chris Murphy (demokrata) szenátor sajtónyilatkozatot tesz a svéd NATO-csatlakozás kérdéséről az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén.
Túry Gergely

Az amerikai delegáció látogatását megelőzően Szijjártó Péter külgazdasági-és külügyminiszter közölte: nem érdemes nyomásgyakorlással próbálkozniuk az idelátogató amerikai szenátoroknak, hiszen Magyarország szuverén ország, az Országgyűlés így nem különböző kongresszusi delegációk látogatása alapján hoz döntéseket.

A sajtónyilatkozatot követően az Egyesült Államok amerikai nagykövete is megszólalt a látogatásról a követség Facebook-oldalán. Andrew Pressman azt írta: „A szövetségesek 21 hónapja várják Magyarország döntését Svédország NATO-csatlakozásával kapcsolatban. Különböző parlamenti pártok képviselői valamint az Egyesült Államok szenátusának rangos kétpárti küldöttsége között fontos megbeszélés zajlott.

Sajnálatos módon számos magas rangú magyar kormánytisztviselő valamint a Fidesz parlamenti képviselői elutasították, hogy találkozzanak a legjelentősebb, évek óta Magyarországra látogató amerikai kétpárti kongresszusi küldöttséggel.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!