szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ónodi Istvánt különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással gyanúsítják.

Közleményt adott ki a Békés Vármegyei Főügyészség szerdán, amely szerint kezdeményezték annak a több egyházi intézményért felelős gazdasági vezetőnek a letartóztatását, aki 6,5 milliárd forintot meghaladó közterhet mulasztott el bevallani és megfizetni.

Az ügyészség nem nevezte meg az ügy érintettjét, de Iványi Gábor lelkésznek, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezetőjének a Facebook-bejegyzéséből kiderül, hogy Ónodi Istvánról van szó, akinél kedden több órás házkutatást tartottak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyomozói, majd bilincsben vezették el.

 

Iványi Gábor akkori beszámolója szerint Ónodi az eljárás közben és után nem telefonálhatott, a készüléket is elvették tőle, a házkutatásról vagy annak okairól pedig nem adtak át neki gatósági iratot.

A gyanú szerint „a férfi az egyik egyház szociális és oktatási, nevelési tevékenységet folytató intézményeinél gazdasági vezetőként dolgozott. A férfi az adóbevallások benyújtásáért felelős személyként a 2015 februárjától 2022 januárjáig terjedő időszakban az illetékes adóhatóságoknál a foglalkoztatáshoz kapcsolódó kötelezettségek vonatkozásában valótlan tartalmú bevallásokat nyújtott be”.

A főügyészség szerint „az intézmények munkavállalói részére megállapított bruttó munkabérből a kifizetéskor a személyijövedelemadó-előleget és a járulékokat levonták, azonban a férfi a havi bevallási és befizetési kötelezettségeinek nem, illetve nem teljeskörűen tett eleget. A férfi az általa vezetett intézmények tekintetében a vizsgált időszakban az alapbevallásokat jellemzően nullás tartalommal vagy minimális foglalkoztatotti kör vonatkozásában teljesítette”.

Azt írják, „a férfi a gazdasági vezetése alatt álló intézmények vonatkozásában a valótlan tartalmú bevallások benyújtásával összesen közel 14 milliárd forint bruttó munkabér után mulasztotta el a közterheket bevallani és befizetni az adóhatóságnak, és ezzel 6,5 milliárd forint összegben okozott vagyoni hátrányt az állami költségvetésnek”.

A férfit a Nemzeti Adó- és Vámihivatal Bűnügyi Főigazgatóságán gyanúsítottként hallgatták ki. A cselekmény büntetési tétele 5 évtől 10 évig terjedő szabadságvesztés.

A főügyészség a közlemény szerint azért kezdeményezte a férfi letartóztatását, mert a bűncselekmény tárgyi súlya, magas büntetési tétele miatt fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye. Tartani lehet attól is, hogy a férfi szabadlábon a tanúk befolyásolásával, a bizonyítékok manipulálásával a bizonyítás eredményességét veszélyeztetné.

Néhány hónappal ezelőtt, a NAV végrehajtási felfüggesztést adott az Oltalom Karitatív Egyesületnek, és átutalta az egyszázalékos felajánlásokat, több mint 71 millió forintot. Mindeközben a Belügyminisztérium országszerte 10-12 fős hivatali ellenőrcsoportokat küldött az intézményeikbe, „mondván, hogy mivel nem fizetünk, biztosan nem végezzük el a vállalt feladatainkat".

Idén év elején pedig a Klebelsberg Központ bejelentette, hogy az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) közgyűlése úgy döntött, hogy átadja az államnak, az öt településen működő Wesley János Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolát. „Mi azért engedtük el a dolgot, mert nem akartunk szembemenni a tantestületekkel és a szülői munkaközösségekkel. Őrült tempóban, gyűlölettől vezérelt furcsa szorgalommal zavarták le az átadást múlt év végén” – nyilatkozta idén januárban az üggyel kapcsolatban Iványi.

2022 február közepén a NAV az Oltalom Dankó utcai központjánál szállt ki és tartott házkutatást, költségvetési csalásra gyanakodtak. „Ez egy demonstratív politikai akció” – mondta akkor a hvg.hu-nak Iványi Gábor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!