szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Legtöbbször a volt vagy jelenlegi partner az elkövető.

Öt év alatt a kapcsolati erőszak bűncselekmények áldozatainak száma a duplájára nőtt – írja az Átlátszó, miután közérdekű adatigénylésükre az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kiadta ennek az időszaknak a kapcsolati és szexuális erőszakokról szóló statisztikáit. A lap ezek alapján azt írja, hogy a sértettek száma a szexuális bűncselekmények esetében is nőtt 2019-hez képest, 2023-ban azonban minimális csökkenés látható 2022-höz képest.

Tavaly kapcsolati erőszak a rendőrség adatai szerint 783 embert ért, a hatóság 640 elkövetőt tartott nyilván. Kapcsolaton belül szexuális erőszak 369 nőt ért, 362 elkövetőről tudnak a rendőrök.

Az utóbbi öt évben kapcsolati erőszak a rendőrségi adatok szerint 3354 embert ért Magyarországon.

Az áldozatok döntő többségénél a nyilvántartás szerint a volt vagy jelenlegi partner volt az elkövető.

2023-ban a kapcsolati erőszak sértettjeinek 60,9 százaléka házastársi vagy élettársi kapcsolatban volt a bűncselekménye elkövetésekor vagy az előtt az elkövetővel. Szexuális erőszaknál ez az arány 6,2 százalék.

Tavaly 7654, hozzátartozó sérelmére elkövetett bűncselekményt regisztrált a rendőrség. Ezek közül minden hetedik kapcsolati erőszaknak minősült. A rendőrség statisztikáiból kiderült az is, hogy a hozzátartozók sérelmére elkövetett bűncselekmények legtöbbször a testi sértés és a kiskorú veszélyeztetése, valamint a zaklatás csoportjába tartoznak. Az elmúlt években az utóbbi kettővel összefüggő ügyek száma nőtt meg jelentősen.

Az ORFK adatai szerint az elmúlt hét évben ezer-kétezer körül alakult az elrendelt távoltartások száma. Ez egészen 2022-ig folyamatosan emelkedett, tavaly viszont csökkenni kezdett: tavaly már 1812 esetben ítélte úgy a rendőrség, hogy szükség van a családon belüli erőszak miatt ideiglenes megelőző távoltartásra.

A statisztikák szerint csupán az esetek 29 százaléka végződött vádemeléssel. Több mint felükben már a nyomozás sem ment végig, megszüntették. Az eljárások 15 százaléka a feljelentést elutasításával zárult. A rendőrség a szexuális erőszakkal kapcsolatos ügyekben a leghatékonyabb: 2019 óta az esetek 34 százaléka zárult vádemeléssel.

2020-ban Varga Judit akkori igazságügyi miniszter, aki most szintén kapcsolaton belüli erőszakkal vádolja volt férjét, politikai hisztinek nevezte az Isztambuli Egyezményt (ennek fő célkitűzései között szerepel a nők elleni és a párkapcsolati erőszak megelőzése, üldözése és megszüntetése, az áldozatok védelme és segítése, a nemek közti egyenlőség megteremtése és az ezen a téren érintett szervezetek és hatóságok támogatása), valamint azt írta, hogy „a nők helyzete a legjobb állapotban van Magyarországon, nem kell választani a család és munka között, a kormány fellép a családon belüli erőszak ellen is”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!