szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Momentum alelnöke szerdán EU-s zászlókat tett az Erzsébet hídra, amikor kínai férfiak vették körül. Azt akarták tudni, nem tajvani vagy tibeti zászló van-e nála. A párt politikusai és aktivistái csütörtökön Micimackóval tüntettek volna Hszi Csin-ping ellen, de nem jutottak a közelébe.

Piros baseball sapkát viselő kínaiak vették körül Tompos Mártont, a Momentum alelnökét, amikor európai uniós zászlókat rakott ki az Erzsébet hídra szerdán, Hszi Csin-ping kínai elnök érkezése előtt.

A politikus a közösségi oldalán tett közzé egy videót az esetről, amelyen hat kínai férfi látható a híd lábánál, közvetlenül a momentumosok mellett. Tompos a felvételen azt mondta, a kínaiak korábban azt állították, hogy a kínai nagykövetség önkéntesei, és kiválóan beszéltek magyarul. Egészen addig, amíg el nem kezdte őket filmezni.

„Idejöttek megkérdezni, hogy milyen zászló ez itt. És mondtuk, hogy európai uniós. Jó, de nem tibeti, nem tajvani?” – írta le a történteket a politikus. Azt állította, megkérdezte a férfiaktól, hogy mi lenne, ha esetleg tajvani vagy tibeti zászló lenne náluk, amire azt a választ kapta, hogy ilyen ne legyen, mert ez nagyon nem kedves dolog.

Amikor a politikus kicsit odébb sétált, újabb piros sapkás kínai férfiakat vett videóra, amint a telefonjukba merülve ácsorognak.

A hvg.hu megkérdezte erről az esetről a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert, aki úgy fogalmazott: Tompos szavahihetőségére nem lehet kristálypalotát építeni.

A Momentum alelnökének vezetésével csütörtökön – amikor Sulyok Tamás köztársasági elnök Hszi Csin-pinggel huszárokat tekintett meg az Oroszlános udvarban – a párt frakciójának több tagja és aktivistája is tüntetni indult a budai Várba. Az egyik demonstráló Micimackó-jelmezbe bújt, a többiek micimackós pólót húztak, és a mesehőst ábrázoló lufikat, valamint tibeti és tajvani zászlókat vittek magukkal. Hangszóró is volt náluk, amelyből Micimackóról szóló dalok szóltak.

A párt közleménye és a helyszínen készült videók tanúsága szerint a politikusokat és az aktivistákat nem engedték Karmelita kolostor közelébe, és miközben végigjárták a Várnegyedet több tucat rendőr kísérte őket.

Tompos a demonstrációról azt mondta: „Nem azzal lenne probléma, ha egészséges üzleti kapcsolat lenne a két ország között, hanem hogy az Orbán-kormány sokkal közelebb áll a kínai diktátorhoz, mint szövetségeseinkhez. Ezért most itt vagyunk a Várban, és tiltakozunk a kommunista vezető ellen.”

Azért éppen Micimackóval akartak tüntetni Hszi ellen a momentumosok, mert korábban egy blogger éppen annak képével parodizálta ki. A népszerű karaktert azóta Kínában üldözik a cenzorok.

A lezárások miatt az egyik budavári iskola tanulói csütörtökön nem kapnak meleg ebédet, az azt szállító autó ugyanis nem tud odahajtani.

Fülke: Hszi Csin-ping érkezik, de a kínai (és orosz) befolyás már itt van

Mi a jelentősége a kínai elnök látogatásának? Miről szól a kínai-magyar rendészeti megállapodás? Mi a helyzet az EU-s Chinagate-tel és Russiagate-tel, és mit kell tisztázni a régiós orosz befolyással kapcsolatban? Dezső Andrással beszélgettünk az elmúlt hetek legfontosabb biztonságpolitikai kérdéseiről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!