szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Választási Iroda tájékoztatása szerint az EP-választás szavazólapjait dolgozzák fel utoljára június 9-én.

Európai parlamenti választások
Bár Magyar Péter pártja az európai parlamenti választáson csak a második lett a Fidesz-KDNP mögött, úgy tűnik, mégis ő foglalhatja el Brüsszelt Orbán Viktor helyett. Ha pedig a nagy képet nézzük, az is látszik, hogy elfogytak Orbán Viktor barátai, és Európa több vezetője számára hozott bukást a voksolás.
Friss cikkek a témában

A polgármester-választások szavazólapjait számolják össze először a szavazatszámláló bizottságok június 9-én – írja az MTI a Nemzeti Választási Iroda által a szavazatszámláló bizottságoknak készített felkészítő anyag alapján.

A szavazás befejezését követően a bizottságoknak június 9-én este 7 óra után az urnák felbontása előtt több adminisztratív feladatuk lesz: összecsomagolják az elrontott és fel nem használt szavazólapokat, és jegyzőkönyvben rögzítik a szavazáson megjelentek számát (külön a nemzetiségenként megjelentek számát is), csak ezek után bonthatják fel az urnákat.

A bizottságoknak ellenőrizniük kell, hogy az urnák sértetlenek-e, ha nem, akkor ezt rögzíteniük kell a rendkívüli események jegyzőkönyvében. (A bizottság dönt arról, hogy az urna sérülését figyelmen kívül hagyva belekeveri annak tartalmát a többi szavazólap közé vagy a sérült urnát nem bontja fel.) A több, mint tízezer – egészen pontosan 10119 – szavazókörben először a mozgóurnát bontják fel, majd a szavazóhelyiségben használt urnákat.

Hol lesz összefogás, hol indul egymásra az ellenzék, és hol lesz Tisza? – térképen mutatjuk az önkormányzati választások jelöltjeit

Budapesten és országszerte is szinte követhetetlen, hogy ki, hol, milyen támogatással indul a polgármesteri székért. Összeszedtük és térképen mutatjuk a főváros és a legfontosabb városok polgármester-aspiránsait.

Ami az eredmények szempontjából lényeges, hogy a először a polgármester-választás szavazólapjait számlálják meg, ezt a képviselő-testületi tagokra leadott szavazatok követik, majd Budapesten a főpolgármester-választás szavazólapjai következnek. Ezután számlálják össze a vármegyei közgyűlésekre (Budapesten a fővárosi közgyűlésre) leadott voksokat, és utoljára az EP-választás szavazatait.

A szavazatszámláló bizottság jegyzőkönyvvezetője a szavazatok összeszámlálásának eredményét haladéktalanul továbbítja a helyi választási irodához, amely rögzíti azokat az informatikai rendszerben. Így tehát először a polgármester-választások eredményei kerülnek fel a Nemzeti Választási Iroda internetes tájékoztató oldalára.

Van-e értelme kötelezővé tenni a választáson való részvételt?

Míg Belgiumban alacsony a távolmaradók aránya, addig Görögországban, ahol szintén kötelező a szavazás, ez meghaladja a 40 százalékot. Ez arra utal, hogy a kötelező szavazás hatékonysága nagymértékben függ más tényezőktől is, mint például az állam képességétől a szankciók kiszabására és a polgárokban élő állami hitelességtől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!