szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egykori Keleti Blokk területén létrejött, majd a nyugati katonai szövetséghez csatlakozott országok alkotják a Bukaresti Kilencek (B9) csoportját, ahonnan a magyar szekér rúdja éppen kifelé áll, ugyanis a többiek megunták, hogy Budapest ellenkezése folytán nem tudnak egyhangú nyilatkozatokat kiadni az ukrajnai háborúval kapcsolatban.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Kizárnák Magyarországot a Bukaresti Kilencek csoportjából – írja a Financial Times.

A NATO kelet-közép-európai szövetségeseit tömörítő, 2015-ben megalakult szervezetben Magyarország mellett tag még Bulgária, Románia, Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Lettország, Litvánia és Észtország. A társaságot ráadásul nem a Keleti Blokk vagy a Varsói Szerződés iránti nosztalgia rántotta össze, hanem a Krím Moszkva általi bekebelezése és az Európa keleti szélén megnövekedett orosz fenyegetés.

Ennek hatására döntöttek ugyanis úgy, hogy érdemes lenne szorosabbra fűzni a biztonságpolitikai, illetve a katonai kérdésekben az együttműködést. Így ezen országok államfői, védelmi miniszterei, külügyminiszterei és szakpolitikai képviselői (például nemzetbiztonsági tanácsadói) viszonylagos rendszerességgel találkoznak, és ezen találkozók végén gyakran közös nyilatkozatban foglalnak állást a számukra fontos ügyekben.

Ez az együttműködés lehetetlenült el az utóbbi időszakban, ugyanis a lap szerint a magyar kormány képviselői elkezdték szabotálni a csoport munkáját azzal, hogy egyetlen Ukrajna megsegítésével vagy NATO-tagságával kapcsolatos nyilatkozathoz sem járultak hozzá.

Emellett a magyar kormánynak az Európai Unióban tanúsított elutasító magatartása mind a Kijevnek nyújtandó segítség, mind az ukrán EU-tagság témájában sokakat felbosszantott a B9-en belül.

A szövetség tagállamainak vezetői kedden találkoznak Rigában, ahol a NATO megalapításának 75. és Lettország csatlakozásának 20. évfordulóját ünneplik meg. A brit lap szerint a magyar kormány ezúttal sem járult hozzá semmiféle közös nyilatkozat kiadásához.

Korábban ez azért valamivel simábban működött, a kormány a háború kitörését követően, bár a politikai nyilvánosság felületein az oroszoknak tetsző békepárti szólamokat hangoztatta, a zárt ajtók mögött, többek között a B9 ülésein, rendre igazodott a többiek álláspontjához.

Így történt akkor is, amikor 2023 februárjában Joe Biden amerikai elnök találkozott a csoport államfőivel, akik utána közös nyilatkozatban tettek hitet a NATO keleti szárnyának megerősítése mellett.

Nem sokkal később, május végén a B9-ek nemzetbiztonsági tanácsadói találkoztak Varsóban, itt Magyarországot a Rogán Antal tárcájánál nemzeti információs államtitkárként és nemzetbiztonsági tanácsadóként működő Kovács József altábornagy képviselte (Kovács azóta az Orbán Balázs által vezetett Stratégiai Tanácsadó Testület tagja lett).

Miközben Orbán tűzszünetről szónokol, Rogán államtitkára Ukrajna NATO-tagságát támogató egyeztetésen vett részt

A bukaresti kilencek nemzetbiztonsági tanácsadóinak varsói találkozóján a felek egyhangúan kijelentették, hogy készek támogatni Ukrajnát ameddig csak szükséges, és azt is hangsúlyozták, hogy Ukrajna győzelme nagy fontossággal bír Európa egészének biztonságára és stabilitására nézve.

Ezen találkozó végén a B9-ek megállapodtak abban, hogy szükséges fokozni az együttműködés mértékét a katonai szövetség és Ukrajna között, valamint abban is, hogy további, valós lépéseket kell tenni Ukrajna NATO-csatlakozása irányába.

Ezt erősítették meg a B9-ek államfői (köztük Novák Katalin is) a tavaly júniusban tartott pozsonyi találkozójukon. Aztán valami megváltozhatott, ugyanis a mostani, Rigában tartandó csúcstalálkozóra Sulyok Tamás államfő az Euractiv információi szerint nem megy el, helyette a lettországi magyar nagykövet fogja képviselni, holott korábban Novák Katalin nem mulasztott volna el egy ilyen találkozót.

Kerestük a Sándor-palotát és a Külügyminisztériumot is, hogy megtudjuk, mi az oka annak, hogy Sulyok Tamás nem vesz részt a rigai találkozón. Amint választ kapunk, frissítjük cikkünket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!