szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország „futballőrült” miniszterelnökéről, Orbán Viktorról, annak rendszeréről és a magyar fociról jelent meg átfogó, elemző írás a BBC-n. Ebben megállapítják, hogy „elmosódtak a határok a futball és a gyújtogató nacionalista politika között Orbán Magyarországán”.

Az alig kétezer lelkes Felcsúton épült négyezer férőhelyes stadion képével indítja átfogó fociügyi/politikai elemzését a BBC. A terjedelmes írás Magyarország múltjának emlékműveként, egyben az ország jövőjének nyilatkozataként jellemzi a Puskás Ferenc becenevét elnevezésében őrző Pancho Arénát. Ez pedig az írás szerint nem akárki érdeme:

a falu leghíresebb lakójáé, Magyarország futballőrült miniszterelnökéé, Orbán Viktoré. 

A BBC cikke röviden vázolja, hogy az először 1998-ban, 35 évesen miniszterelnöknek választott Orbán hogyan alakította át Magyarországot, hogyan írta át az ország alkotmányát és választási törvényeit, és mivé változtatta az országot: ő maga „illiberális demokráciának” és „kereszténydemokráciának” nevezte, az Európai Parlament 2022-ben pedig „a választási autokrácia hibrid rendszerének”.

A cikk elismeri, hogy Orbán jó focista is volt, egykor a Videoton ifjúsági csapatában játszott, mielőtt a jogi egyetem és a politikai karrier másfelé irányította. Azt viszont a politikában is jól hasznosította, hogy egykori edzője szerint „gyors volt a labdával”. A BBC megállapítása szerint a 2010 óta ismét hatalmon lévő Orbán számára a futball már nemcsak hobbi, hanem „a kedvenc projektje”.

Ez a cikk szerint abból is látszik, hogy azóta több mint 20 stadion épült, jóval több mint 1000 pálya épült vagy újult meg. Az más kérdés, hogy az előnyök – a becslések szerint 923 milliárd forint – egyenlően oszlottak-e meg, veti fel a BBC, majd meg is válaszolja, hogy nem, mivel a taopénzekből például a legtöbbet a Puskás Akadémia profitált, valamint a Mezőkövesd.  

Hosszan foglalkozik még a cikk a fociultrákkal és a vasárnapi boltzáras népszavazást annak idején meghekkelő kopaszokkal, majd áttér a „gyermekvédelmi” törvényre, amely „összemossa a homoszexualitást és a pedofíliát”, illetve megemlíti Trianont és azt, amikor Orbán nagy-magyarországos sálban ment meccsre, és megjegyzi: 

elmosódtak a határok a futball és a gyújtogató nacionalista politika között Orbán Magyarországán. 

Boncolgatja a cikk azt a kérdést is, hogy vajon a nemzeti labdarúgó-válogatott sikerei mennyiben köszönhetők az Orbán által a sportra öntött milliárdoknak, továbbá idézi Orbánt – akit az Európai Unió legmarkánsabb oroszbarát hangjaként azonosított –, aki szerint

a futball lényege ugyanaz, mint a politika lényege.

Hogy miért? A cikkben szereplő Orbán-idézet szerint azért, „mert nem az a kérdés, hogy hol van most a labda – mindenki látja, hogy hol van most a labda –, hanem az a kérdés, hogy hol lesz a labda”. Ez a politikára lefordítva szerinte azt jelenti, hogy „ha másoknál korábban megérted, mi fog történni, akkor előbb tudsz reagálni, és nyerhetsz”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!