Az Alkotmánybíróság megsemmisítette az ítéletet, amelyben a hatvani polgármester rágalmazás miatti feljelentése nyomán a Hatvan Online főszerkesztőjét elítélték, miközben a vitatott cikk szerzőjét nem.
Az indoklás szerint a közszereplőknek el kell viselniük az élesebb szavakat, ha azok nem az emberi méltóságukat sértik.
Az ügy előzménye, hogy a 2019-es önkormányzati választás előtt a Hatvan Online egyik cikkében volt egy olyan fél mondat, hogy Horváth Richárd polgármester „nőket aláz”. Az akkor és idén is újraválasztott városvezető feljelentést tett rágalmazás miatt. Mivel Balog Margó, a portál főszerkesztője a sajtótörvényre hivatkozva, munkatársát védve nem volt hajlandó megnevezni az aláíratlan cikk szerzőjét, „helyettesítő személyként” ő lett a vádlott, és a bíróság két fokon is elítélte: megrovásban részesítette.
Az ítélet szerint mint főszerkesztő „munkaköri kötelességét szándékosan sértette meg”, amikor kellő ellenőrzés nélkül közölt egy írást. Az, hogy valaki „nőket aláz”, a bíróság szerint valótlan tényállítás, amely a közügyek vitatásának körén kívül esik, öncélú, és célja a társadalmi megbecsülés rombolása volt. A véleménynyilvánítás szabadsága ezért ebben a vonatkozásban már nem nyújt védelmet.
Balog Margó az ezután benyújtott alkotmányjogi panaszban kifejtette, hogy a vitatott kifejezés nem tényállítás, és nem is gyalázkodó jellegű. Emellett nem is ő írta, ő a polgármesterről nem mondott semmit.
Az Ab Czine Ágnes vezette öt tagú tanácsa (ő maga volt az előadó is) a panaszos állítására hivatkozva megállapította, hogy a közlés alapját egy személy közszolgálati jogviszonyának megszüntetése képezte, és a polgármesteri hivatalból való elbocsátásának „megalázó” körülményei miatt került a cikkbe. Vagyis nem igaz, hogy Horváth Richárd polgármesteri tevékenységével össze nem függő, a közélet vitatásán kívül eső közlésről lenne szó, de ezt a bíróságok nem vették észre. Kétségtelen, hogy a kifogásolt kijelentés ténybeli kérdést érint, de célja az önkormányzat működésének a kritikája volt. A szerző olyan kérdésben fejtette ki a véleményét, amelyek a helyi közösséget foglalkoztatták. Lényeges szempont továbbá az is, hogy a polgármesternek módja volt a kijelentést cáfolni, a helyi közösség az ő álláspontját is megismerhette.
Mindennek alapján az Ab kimondta: az emberi méltóság sérelmét kizárólag az alapozhatja meg, ha a megszólaló tagadja, kétségbe vonja az érintett emberi mivoltát, emberként kezelésének követelményét, márpedig ebben az ügyben ilyen jellegű jogsértés nem állapítható meg. A véleménynyilvánítás korlátozásának kétség kívül legitim célja a személyiségvédelem, ugyanakkor ennek alkotmányos szempontjait az eljárt bíróságok nem az Alkotmánybíróság gyakorlatának megfelelően mérlegelték. Ezért az Ab megállapította, hogy az alkotmányjogi panasszal támadott bírói döntések alaptörvény-ellenesek, és azokat megsemmisítette.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.