szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Takács Péter szerdán egyeztet a témában, de a tervezetet bíráló szakszervezeteteket nem hívták meg.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, egy új egészségügyi jogszabálytervezet értelmében, az eddigi havi kettő helyett akár hatszor is beoszthatnák az orvosokat ügyelni, emellett csökkenne a pihenőidő, az ebédidőt pedig le kellene dolgozni.

Tovább terhelné az ügyelő orvosokat a kormány, a kamara elnöksége kiakadt

Az eddigi havi kettő helyett akár hatszor is beoszthatnák az orvosokat ügyelni, csökken a pihenőidő, az ebédidőt pedig le kell dolgozni aszerint a jogszabály-tervezet szerint, amelyet a MOK véleményeztetésre kapott az egészségügyi államtitkárságtól.

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke a Népszava megkeresésére ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a tervezet azért is érthetetlen, mert már így is nagyon nehéz megszervezni az ügyeleteket. Az, ha az éjszakai műszakokban sem adna a jövőben magasabb ügyeleti díjat a munkáltató, mint a délutániakban, azt fogja Soós szerint eredményezni, hogy a műtéti asszisztensek, betegszállítók és laborasszisztensek tömegesen mondanak majd fel. Ugyanis ezeknek a kollégáknak a havi jövedelmében 50 vagy akár 200 ezer forintot is jelent az ügyeleti díj.

„A beteghordók többsége ahhoz, hogy meg tudjon élni, a pihenőidejében munkát vállal, burkol, kertet ás, kőműves mellett robotol. Ha még tovább szorongatják, kénytelen lesz váltani és otthagyni a betegtologatást” – fogalmazott a lapnak Szabad Zoltán, a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) korábbi elnöke.

Elutasította a Magyar Orvosi Kamara a Belügyminisztérium terveit az ügyeleti rendszer átalakítására

A tervezet a kamara által megkérdezett szakjogászok szerint ellentétes az Alkotmánybíróság, a Kúria és az Európai Unió bíróságainak korábbi döntéseivel, iránymutatásával.

A javaslatról Takács Péter egészségügyi államtitkár szerda délután egyeztet az orvosi, a gyógyszerészi, valamint a szakdolgozói kamarával és a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetével (MSZEDDSZ), de a jogszabályt kritizáló másik két nagy szakszervezetet a FESZ-t és a MOSZ-t nem hívták meg.

Takács a Népszava kérdésére azt mondta, hogy az egyeztetésre a törvény szerint meghatározott szakmai kamarák, valamint az egészségügyi államtitkárság stratégiai partnerei kaptak meghívást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!