szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megvizsgálták annak a lehetőségét is, hogy a szabályozást az életkorra, osztályokra vagy tagozatokra tekintettel vezessék be, de nem találták hatékony megoldásnak.

„43 éves vagyok, esti iskolában járok, és hamarosan érettségizek. A tanév első napján tőlünk is elvették az okoseszközöket. Ezt még a velem nagyjából egykorú tanárnő is nevetségesnek tartja” – mesélte az Eduline-nak egy felnőttoktatásban tanuló férfi, és nem ő volt az egyetlen, aki hasonló tapasztalatokról számolt be.

A Belügyminisztérium az Eduline megkeresésére azt válaszolta, hogy az iskolai telefonhasználatot is korlátozó rendelet a felnőttoktatásban, esti iskolában tanuló felnőttekre is vonatkozik életkortól függetlenül. Mint írták, a szeptember 1-jén hatályba lépett jogszabályváltozások a technikai fejlődés által hozott negatív hatások kivédésére fókuszálnak, céljuk többek közt az oktatás zavartalanságának biztosítása, és úgy látták, hogy az egységes szabályozás felel meg legjobban ennek.

Maruzsa: Ha a diákoktól átvett készülékek megsérülnek, természetesen az iskola a felelős

„A jogszabály készítését megelőzően nemzetközi kitekintést is végeztünk, és megvizsgáltunk több olyan szabályozási módszert, melyet más országok már alkalmaztak. Az életkorra vagy osztályokra, esetleg tagozatokra tekintettel történő szabályozás lehetőségét is megvizsgáltuk, de ezt nem tartottuk hatékony megoldásnak az elérni kívánt cél tekintetében, ezért az egységes intézményi szinten történő szabályozás módszerét választottuk, mely valóban kiterjed az Ön által is említett esti iskolákban tanuló 40-50 életév közötti tanulókra is” – írták válaszukban.

Magyarországon augusztus elején jelent meg az a rendelet, amely tartalmazza, hogy milyen tárgyakat nem lehet bevinni az iskolákba, illetve melyek azok, amelyeket csak korlátozottan lehet használni. Utóbbi kategóriába tartoznak az úgynevezett telekommunikációs eszközök, vagyis a kép- és/vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okoseszközök.

Az ezekre vonatkozó korlátozás vetette a legnagyobb hullámokat, a budapesti a Madách Imre Gimnáziumnál például tüntetéssel kezdődött a tanév, miután leváltották az intézmény igazgatóját azt követően, hogy a nevelőtestület az iskola honlapján arról tájékoztatta a szülőket és a tanulókat, hogy a digitális eszközöket nem fogják elvenni a tanítás előtt a diákoktól.

Az iskoláknak nem nagyon volt idejük felkészülni a változásokra, majd alig kezdődött a gyakorlati megvalósítás, megjelent egy újabb rendelet arról, hogy a tanítási időben és napköziben a pedagógus is csak oktatási célra használhatja a saját mobilját.

Zoknik, buborékfóliák, korai kezdés és kulcsra zárt termek – így oldják meg az iskolák a mobiltilalmat

Kreatív módszerekkel próbálnak megoldást találni a magyarországi iskolák, hogy betartsák a mobiltelefonok tiltását kimondó belügyminisztériumi rendeletet. Akad olyan intézmény, ahol elég a táskában tartani a kikapcsolt mobilt, máshol korábban kell bemenni, hogy legyen elég idő egyenként aláírni az átvételi elismervényt. És akad olyan iskola is, ahol arra is felkészültek, ha a diák feljelenti a pad alatt mobilozó osztálytársát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!