szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Október végig tarthat a készlethiány egy gyógyszerből, amelyet a gyártó kérésére vontak ki ideiglenesen a forgalomból.

Bár a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) azt ígérte, hogy rövidesen elérhető lesz, továbbra is hiánycikk az egyik legnépszerűbb, atomoxetin tartalmú ADHD-gyógyszer, amelyet korábban a gyártó kérésére vontak ki a forgalomból. Az érintett családok helyzetét nehezíti, hogy itthon nincs helyettesítő termék, és a külföldön elérhető ugyanilyen hatóanyagú szer nagyjából 30 ezer forintba kerül.

Az NNGYK új tájékoztatása szerint október 31-ig fennáll az átmeneti hiány a készítményből, és a probléma egész Európát érinti. „A termék helyettesítője hasonló árban jelenleg még elérhető, azonban várhatóan ez a készlet is hamarosan elfogy. Az ellátás biztosítása érdekében a nagykereskedők folyamatosan keresik a lehetséges külföldi forrásokat, de a globális hiány miatt ezek a források is szűkösek” – írták a Telex megkeresésére. Hozzátették, további lehetőségekről az érintett gyerekek megfelelő ellátása érdekében minden esetben a kezelőorvossal kell konzultálni.

A gyógyszert forgalmazó Egis Gyógyszergyár Zrt. megerősítette, hogy valóban egy egész Európában érintő problémáról van szó. Megjegyezték, tisztában vannak azzal, hogy a fennakadás komoly nehézségeket jelent a betegeknek és az orvosoknak. „Ezért vállalatunk szorosan együttműködik a hazai hatósággal és a gyártó partnerrel annak érdekében, hogy a helyzet mielőbb megoldódjon, és a betegek mihamarabb hozzájussanak a szükséges kezeléshez” – tette hozzá.

Mint a Telex írja, Magyarországon a 6–18 éves ADHD-s gyermekek száma hetvenezer körül lehet, közülük a gyermekpszichiátriai szakellátásban nagyjából 4500 fő jelenik meg évente, és háromezren lehetnek azok, akik ezt rendszeresen igénybe veszik. Balázs Judit, gyermek-, serdülő és felnőttpszichiáter szakorvos szerint az irányelvek szerint nekik komplex pszichoterápiás és gyógyszeres kezelés ajánlott, és ami az utóbbit illeti, Magyarországon két hatóanyagnak van hatósági engedélye. „A páciensek egy része azért szed atomoxetint, mert át kellett állítani metilfenidátról a nem kellő hatás, vagy a mellékhatások miatt” – tette hozzá.

A szakértő szerint az atomoxetinnél több hetet vesz igénybe, amíg kifejti a hatását, és mindennap kell szedni. Megjegyezte az is, ugyan nem általános, de vannak, akiknél mellékhatások jelentkezhetnek, ha túl gyorsan vonják meg tőlük a gyógyszert. „A központi idegrendszerre ható gyógyszerek többségénél javasolt a fokozatos dózisemelés a gyógyszer szedésének az elkezdésekor és a fokozatos elhagyás is. Ez a szabály vonatkozik az atomoxetin beállítására is.”

A kezeletlen ADHD mind a gyerekeknél, mind a felnőtteknél hosszú távú következményekkel járhat, és ugyan egy-két hónapos gyógyszerkihagyás esetén ezek miatt nem kell aggódni, Balázs Judit szerint a rövid távú következmények azonban hamar megérződnek a gyógyszer elhagyása után, főleg a gyerekeknél az iskolában.

Kösz, jól: „Az igazi multitasking extrém ritka” – ADHD-ról és figyelemzavarról, pánik nélkül

Mit jelent orvostanilag a figyelem, és mi befolyásolhatja? Érdemes-e azonnal ADHD-t kiáltani, ha kicsit nehezebben fókuszálunk, vagy előbb aludjunk egy nagyot? Tehet-e maradandó kárt a TikTok a figyelemkészségünkben? Van-e felnőttkori ADHD gyerekkori tünetek nélkül? Mindenre válaszoltunk egészségügyi podcastunkban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!