szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Továbbra is bizonytalan a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség iskoláinak helyzete: bár jogvédelmet kaptak, az oktatás egyelőre nem folytatódhat. Az Oktatási Hivatal szakmai ellenőrzést tart majd az egyik, nyilvántartásból törölt intézményben, egy másik, működő intézményben pedig a gázórát szerelhetik le, ami ellehetetlenítené a népkonyha működtetését is.

Az Iványi Gábor-féle Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) közlése szerint elfogadták a budapesti iskolákra vonatkozó azonnali jogvédelmi kérelmet, ami azt a két intézményüket érinti, amelyek működési engedélyét néhány nappal a tanévkezdés előtt vonták vissza a kormányhivatalok. A kérelemmel időt nyertek céljuk eléréséhez, ami a határozat végleges visszavonása. Ez azonban nem teszi automatikusan lehetővé, hogy az oktatás újra elinduljon.

Mindeközben az MVM arról értesítette a MET-et, hogy ha szeptember 18-ig nem fizeti meg a 82,5 millió forintos gázszámlatartozását, akkor bármikor leszerelhetik a gázórát a VIII. kerületi Wesley János Lelkészképző Főiskola épületében. Itt a főiskola mellett annak kollégiuma, a kápolna, az egyházközpont és a népkonyha is működik, így több szociálisan rászoruló család helyzete vált bizonytalanná. Emiatt Iványiék részletfizetést kértek, de a törlesztést csak tavasszal tudnák kezdeni, ugyanis a MET-nek az adományokon kívül nincs más bevétele, az szja-ból felajánlott 1%-os támogatást pedig csak januárban kapják meg.

Iványi Gábor
Martin Cabrera

A jogvédelemről a Fővárosi Törvényszék döntött arra hivatkozva, hogy a kormányhivatal „nem vette figyelembe, hogy a szülő, a nevelési-oktatási intézményben a gyermekkel foglalkozó pedagógusok, valamint az iskolaigazgató ismerik a legjobban a tanulókat”. A törvényszék szerint az, hogy az iskolákat törölték a nyilvántartásból, sérti az ott tanuló sajátos nevelési igényű diákok érdekeit, hiszen a Wesley-ben biztosított volt számukra a készségfejlesztő pedagógiai program, ám azokban az iskolákban, amelyek átvették őket, ugyanez „csak vélelmezhető”.

A HVG nemrég beszélgetett a Wesley-be járó gyerekek szüleivel, akiknek nagy része azt tapasztalta, hogy a legtöbb intézményből egyszerűen elhajtják őket azzal az indokkal, hogy nem fogadnak autistákat vagy tele vannak. Hallottunk olyan budapesti családról, akikkel csak az agglomeráció egyik iskolájában álltak szóba, ráadásul ott is azt mondta a vezetőség, hogy csak azért veszik fel a gyereküket, mert kötelező, de megkérték a szülőket, hogy keressenek másik intézményt, és „ne maradjon ott koloncnak a diák”.

Zokogó gyerekek, magukra maradt szülők – sokan nem tudják, mi lesz velük Iványi iskoláinak bezárása után

A Wesley-iskola köré szervezték az életüket, a munkát, a lakhatást azok a budapesti szülők, akiknek két autista gyermekük járt Iványi Gábor iskolájába. Majd hirtelen kihúzták alóluk a talajt, hat nappal a tanévkezdés előtt a kormány megszüntette az iskola működési engedélyét, és két napra rá a szegedi intézményekét is.

A Fővárosi Törvényszék ítélete még nem jogerős, és Iványiék arra számítanak, hogy a kormányhivatal fellebbezni fog, mert „a MET fővárosi intézményeinek működése továbbra sem biztosított, az érintett tanulók máshova iratkoztak át”. A MET szerint „a kormányhivatal minden intézkedést megtett, hogy a MET bezáratott iskolái akkor se tudják elindítani a tanévet, ha az egyértelmű jogsértés miatt megítélik az azonnali jogvédelmet. A MET továbbra is küzd a határozat végleges törléséért” – írták közleményükben.

Közben az Oktatási Hivatal bejelentette, hogy október 3-án szakmai ellenőrzést tart a MÁV-telepi Wesley-iskola gimnáziumában, arra hivatkozva, hogy szeretnének megismerkedni az épülettel, a pedagógusokkal, a szülőkkel – utóbbi azért is meglepő, mert kizárólag felnőtteket oktatnak az esti gimnáziumban. Ráadásul mindezt annak ellenére tervezik, hogy augusztus 27-én törölték az iskolát a közoktatási intézmények nyilvántartásából.

A MET egyházi státuszát 2011-ben vette el az állam, emiatt éveken keresztül elestek az 1%-os szja-felajánlásoktól. Bár a kormány eljárását később az Alkotmánybíróság és a strasbourgi emberi jogi bíróság is jogsértőnek mondta ki, a MET addig elesett a bevételei csaknem felétől. Iványi azt elismerte, hogy van NAV-tartozásuk, de azt állítja, ezt rendeznék, ha megkapnák a jogszerűtlenül elvett 12 milliárd forintjukat. Az iskolákat annak ellenére törölték a nyilvántartásból, hogy augusztus elején 90 millió forint adományt sikerült összegyűjteniük, miután a NAV inkasszózni kezdte a MET bankszámláit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!