Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Az erkölcsi bizonyítvány eddig is felvételi követelmény volt, de a jövőben iskolaőrnek jelentkezőknek át kell esnie a kifogástalan életvitel-vizsgálaton is. A már állományban lévőket is ellenőrizni fogják és aki nem megy át, attól azonnal elbúcsúznak.

A gyermekvédelmi szféra után a szintén gyermekekkel foglalkozó iskolaőrökre is kiterjesztené a kormány az életvitel-vizsgálatot, vagyis csak az lehetne iskolaőr, akinek kifogástalan életviteléről hivatalos papír van, azon túl, hogy az erkölcsi bizonyítvány eddig is követelmény volt. Ez az újdonság egy belügyi tárgyú törvénymódosító javaslatcsomagnak a része.

Ebben a tervezetben szerepel amúgy az is, hogy az állami kapacitáshiány kezelésére megnyitnák az utat a közfinanszírozott magánegészségügyi ellátás előtt, és az is, amelyről miután megírtuk, hogy a jogosultsági korhatár szűkítésével szigorítana az idősek ingyenes fogászati ellátásán, a kormányzat visszakozott és közölte: mégsem változtat.

Ugyanez a törvénymódosító javaslatcsomag szigorítaná tehát az iskolaőrök felvételi és alkalmazási feltételeit. Egyetlen, de fontos ponton módosítja, kiegészíti a már eddig is a Belügyminisztérium alá tartozó, és rendvédelmi feladatot ellátó állomány tagjaira vonatkozó előírásokat a hivatásos állomány szolgálati viszonyáról szóló jogszabályban. 

A kifogástalan életvitel-vizsgálat sotán az iskolaőröknek ilyen kérdőívet kell tölteniük
nvsz.hu

A hatályos törvényben újként beemelni tervezett kizáró ok tömör, egyszerű és az újonnan jelentkezőkre vonatkozik: “nem lehet iskolaőr, akinek az életvitele nem kifogástalan.” Egy másik új passzus pedig egyértelművé teszi, hogy a jelenlegi állománynál is megkövetelik ezt, mivel előírás lesz, hogy: 

Az iskolaőr foglalkoztatási jogviszonyát a munkáltató haladéktalanul, azonnali hatállyal megszünteti, ha az iskolaőr életvitele nem kifogástalan. Ebben az esetben az iskolaőr végkielégítésre nem jogosult.”  

Ez alapján az országszerte több mint 700 nevelési-oktatási intézményben szolgálatot ellátó közel 800 iskolaőrt is át kell világítani. Ennek a körnek és a jövőben érkezőknek a kifogástalan életvitel-vizsgálatát ugyanúgy a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) végezné, ahogy a gyermekvédelmi intézményekben dolgozókét és a nevelőszülőkét is. 

Ezzel az NVSZ feladatai tovább nőnek: a gyermekvédelemisek szűrését idén kapta meg, pedig már addig is százezres “ügyfélkörük” volt, hiszen az NVSZ tevékenysége nagyon szerteágazó, sokakat érint. A hivatalosan nem titkosszolgálat, de titkosszolgálati eszközöket alkalmazó, belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési országos szerv végzi     

  • a hivatásos állományú rendvédelmi alkalmazottak kifogástalan életvitel ellenőrzését, 
  • az államigazgatási szférában dolgozók széles körének megbízhatósági vizsgálatát, 
  • az állami egészségügyi alkalmazottak ellenőrzését, úgy, mint “hálapénz-kommandó”, 
  • az Országgyűlési Őrség hivatásos állománya, köztisztviselői, munkavállalói szűrését, 
  • a Nemzeti Közszolgálati Egyetem valamennyi foglalkoztatottjának ellenőrzését, 
  • a “védett állomány” védelmét is bűncselekmény(kísérlet) esetén. 

Egyik fő feladatköre, a bűnmegelőzés során tavaly az NVSZ több mint kétszáz ügyet leplezett le, ezek közt voltak orvosi hálapénzes és korrupciós esetek is. Összesen 225 esetben tettek feljelentést, miközben az egészségügyben dolgozókat, vagy a belügyi, katasztrófavédelmi, rendőrségi, büntetés-végrehajtási, idegenrendészeti állomány tagjait, vagy éppen egyes költségvetési szervek alkalmazottjait ellenőrizték.

Nemrég azért került az NVSZ a hírekbe, mert a 444 arról írt, már Strasbourg is azzal foglalkozik, hogy a magyar államigazgatásból bárkit meg lehet figyelni. Ez utóbbi a jog szerint így is van, de az NVSZ pontosított, hogy van különbség egy bűncselekmény felderítése és egy megbízhatósági vizsgálat között, ráadásul utóbbinál “szexuális felajánlkozás vagy maffiaajándék” nincs az eszköztárukban.

A nyáron pedig, miután olyan hírek jelentek meg, hogy a gyermekvédelmisek vizsgálata során az NVSZ-esek “a tyúkólba és fiókokba is benéztek”, a szervezet közölte: a kifogástalan életvitel ellenőrzése nem nyomozati cselekmény, így nem tartanak kutatást. A HVG is írt róla, hogy többen távoztak a vizsgálatok miatt, miközben ráadásul az alkalmazott kérdőív sem tűnik túl profinak

Kifogástalan életvitelű gyermekvédők? – „Egy ilyen teszten simán átment volna a bicskei igazgató”

Sorra mondanak fel azok a gyermekvédelmi dolgozók, akik nem vetik alá magukat a kifogástalan életvitelt vizsgáló tesztnek. A kérdőív gyermekvédelmi szakértők és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint is jogsértő. Arról, hogy milyen szűrési rendszerre lenne szükség és az megvalósítható-e a magyar gyermekvédelemben, szakértőket kérdeztünk.

Márpedig ugyanezt a kifogástalan életvitel-kérdőívet kell majd kitölteniük az iskolaőröknek is. A kérdőíven olyan kérdésekre kell választ adni, hogy az illetőnek mi a családi állapota, kivel él együtt és mióta, milyen jelentősebb vagyontárgya, vagy hitele van, fogyaszt-e alkoholt, van-e káros szenvedélye, látogat-e szórakozóhelyeket. 

Elképzelhető, hogy az iskolaőröket is visszatarthatja egy ilyen vizsgálat, pedig így is kevesen vannak. A HVG a nyáron írt róla, hogy egy év alatt az iskolaőrök létszáma 26, míg a programba bevont iskolák száma 40 százalékkal nőtt, de az állomány feltöltöttsége csak 91 százalékos, és lényegében már iskolaőrre is “várólista” van: 

Legtöbbször csak a hangjukat emelték fel az iskolaőrök, de néha a gumibotot is – összesen 234 esetben intézkedtek

Már iskolaőrre is várólista van: 806 nevelési-oktatási intézmény – köztük 40 nem állami is – jelentkezett a programba, de iskolaőrből csak 731 van. A most zárult tanévben az iskolaőrök 234 esetben intézkedtek. Jobbára szóban, de 46 alkalommal kényszerítő eszközt is használtak: olykor bilincset, gázspray-t és gumibotot is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!