Bábel Vilmos
Bábel Vilmos
Tetszett a cikk?

Négylépcsős „vezetői pályázaton” kell részt vennie annak, aki beszáll a Tisza Párt vezető- és képviselőjelölti castingjába. A jelentkezőknek fel kell tölteni három, egyenként egyperces videót, de sok a kifejtős kérdés is, és nyilatkozni kell arról is, hogy a jelölt „semmilyen módon nem kapcsolódott a szocialista diktatúrához” 1986 előtt. Magyar Péter azt mondta, több ezer embert keresnek.

Fel kell állni a fotelekből, azt kell mondani, hogy elég volt. (…) Most mi jövünk, és mindenkire szükség van, aki szembe akar nézni a Nemzeti Együttbűnözés Rendszerével. Mindig voltak Döbrögik, de mindig lettek új Lúdas Matyik, akik legyőzték az elnyomókat, és háromszor verték vissza az elkövetett bűnöket

– ezekkel a szavakkal jelentette be a Magyar Péter október 23-án a Széna téren, hogy pártja elkezdi az országgyűlési képviselőjelöltek válogatását a 2026-os választásra. Emellett az államigazgatás minden területére keresnek embereket, „a jövő tehetséges vezetőit”. A Tisza Párt honlapján lehet jelentkezni, négylépcsős vezetői pályázatot kell hozzá kitölteni. A határidő november 20-a, addig kell a pályázatokat beküldeni, aki továbbjutott, e-mailen értesítik. A jelentkezőket ezzel a videóval lelkesítik:

A jövő hazaszerető vezetőit keressük!

Az elmúlt hónapok eseményei bebizonyították, hogy a kemény munka, a kitartás és a közösség ereje legyőzheti a legnagyobb kihívásokat is. A TISZA Párt alig pár hónap alatt meghatározó szereplővé vált a politikai életben, de most még nagyobb feladatra készülünk: olyan hazaszerető embereket keresünk, akik a jövő demokratikus vezetői lehetnek.

A jelentkezéshez az első lépés a regisztráció, itt nevet, állampolgárságot, lakcímet, tartózkodási helyet, valamint kapcsolattartási adatokat (e-mail, telefonszám) és személyes adatokat (születési év, nem) kell megadni. Jelentkezhet az is, aki a párt helyi civil szervezete, azaz valamelyik Tisza Sziget tagja. Ennek az oldalnak az alján kell beikszelni az adatkezelési tájékoztatót, egy sima adatkezelési hozzájárulást, hogy hozzájárul-e a jelentkező ahhoz, hogy egyéb kommunikációt (e-mailt) kapjon a párttól, és külön azt, hogy szeretné-e, hogy lehetséges országgyűlési-képviselőjelöltként tartsák számon. Meg kell még adni egy PIN-kódot, ezzel lehet az űrlapok kitöltését folytatni, ha a jelentkező esetleg félbehagyná. 

Innentől lesz izgalmas. A következő oldalra kell feltöltenie a jelöltnek az önéletrajzát, és felvenni három, egyenként egyperces videót (előlapi kamerával, úgy, hogy „az arcunk jól látszódjon”), a következő témákban és instrukciók alapján (az űrlapokból szó szerint idézünk):

  • Személyes bemutatkozás – Mi a célja és mi a motivációja az életben?
  • Reakció – Megjelenik Önről egy negatív cikk, aminek van köze a valósághoz: hogyan reagál, mit gondol erről, és mit tesz, ha ilyen történik?
  • Motiváló beszéd – Tartson egy motiváló beszédet bármilyen témában – célközönség legyen a közösség, aminek az élére szeretne állni!
hvg.hu

A videók után a Tapasztalat című űrlap következik. A beszélt nyelveket kell bejelölni (beírni nem lehet), de nem egy legördülő menüből (mint például az állampolgárságnál), helyette a következőket lehet választani:

angol, horvát, spanyol, német, holland, svéd, francia, orosz, szlovák és japán. 

Ezután meg kell adni a legmagasabb iskolai végzettséget és az intézményt, és a „további releváns iskolai végzettséget”. Szakmai tapasztalatot is meg lehet adni, kezdettel, véggel és leírással, akár többet is. Be lehet linkelni Facebook-, Instagram-, és Linkedin-profilt, ha van, és „egyéb releváns szakmai vagy közéleti információt”, linkkel (pl.: publikációk). 

hvg.hu

Az utolsó oldalon a jelöltnek a közösségi, közéleti és politikai szerepvállalásáról kell nyilatkoznia. Így:

Közösségi szerepvállalás: Tapasztalatok alapítványok, egyesületek, közösségi ügyek vezetésében, illetve szakmai érdekképviseleti vagy helyi önkormányzati szervezetek munkájában. 

Politikai tapasztalat: Kérjük, röviden ismertesse a releváns tapasztalatait: milyen eredményeket ért el, mire büszke, mi volt a személyes hozzájárulása, illetve említsen meg esetleges kihívásokat és írja le, hogyan kezelte ezeket (max. 1000 karakter). Kérjük, nevezze meg, ha ezek valamely politikai párthoz kapcsolódtak, és adja meg az évszakokat (-tól -ig).

Vezetői tapasztalat: Kérjük, ismertesse vezetői tapasztalatait, különös tekintettel a csapatépítésre és közösségépítésre. Kérjük, röviden írja le releváns tapasztalatait: milyen eredményeket ért el, mire büszke, mi volt a személyes hozzájárulása és esetleges kihívásai. (Max. 1000 karakter.)

Utolsóként be kell pipálni, ha a kitöltő volt országgyűlési képviselő vagy országgyűlési képviselőjelölt 2010 után, valamint ki kell jelenteni az alábbiakat (továbbra is szó szerint idézzük a honlapot):

  • Nem voltam miniszter, miniszterhelyettes, államtitkár (a helyettes államtitkári pozíció már nem kizáró ok).
  • Nem voltam megyei jogú város vagy Budapest polgármestere, illetőleg 5000-nél nagyobb város polgármestere 2014 után.
  • Nem voltam 2018 után állami vállalat vezetője és pártalapítvány vagy egyéb pártokhoz vagy államhoz köthető szerveztek vezetője.
  • Nem voltam 1986 előtt MSZMP tag és semmilyen módon nem kapcsolódtam a szocialista diktatúrához.

Az utolsó előtti „egyéb pártokhoz vagy államhoz köthető szerveztek vezetője” viszonylag tágan értelmezhető, ahogy az is, hogy „semmilyen módon nem kapcsolódtam a szocialista diktatúrához”. A második pontból pedig valószínűleg kimaradt, hogy a jelölt budapesti kerület polgármestere sem volt. 

Ugyanakkor elképzelhető, hogy más kikötések is kimaradtak a pályázatban szereplő felsorolásból, ugyanis miután szeptember végén megjelent a 24.hu-n egy cikk Szabó Lorándról, Dombóvár volt DK-s polgármestere Tisza-szigetet alapított címmel, Magyar Péter ezt a szöveget posztolta a Facebookra:

A TISZA Párthoz és a TISZA Szigetekhez nem csatlakozhatnak szándékos bűncselekmény elkövetéséért elítélt emberek. Illetőleg nem csatlakozhatnak parlamenti pártok volt és/vagy jelenlegi országgyűlési képviselői, illetőleg képviselőjelöltjei, továbbá kormánytagok, államtitkárok húsz évre visszamenően. Nem lehetnek tagok továbbá olyanok, akik az MSZMP, vagy a rendszerváltás előtti állambiztonság bármelyik ügyosztályának, vagy a Munkásőrség tagjai voltak.” 

Persze ahhoz, hogy valaki a Tisza országgyűlési képviselőjelöltje vagy egy jövőbeli Magyar-kormány államtitkára, esetleg az állami bürokrácia tagja legyen, nem feltétlenül kell a párt tagjának is lenni (az államapparátus egyes tagjai esetében ez még törvénybe is ütközne). 

Magyar Péter a hvg360-nak október 23-án adott interjúban hosszabban is beszélt arról, hogyan fog kinézni a jelöltek kiválasztása. Elmondta többek között, hogy „bizonyos helyzetekbe majd bele kell helyezkednünk a vidéki országjáró túránkon, és akkor ott helyben meg kell majd mutatniuk a jelölteknek, hogy valóban hallgatnak-e rájuk az emberek, hogy valóban köztiszteletben állnak-e, valóban elismertek-e, valóban nincs vaj a fülük mögött”.

Magyar Péter a HVG-nek: Az Orbán-kormány már azokért sem dolgozik, akik megszavazták

Hogyan működik majd a Tisza Párt jelöltjeinek a toborzása, mi a válasza Orbán Viktor bábkormányozó beszédére, és miért nem örül annak, ha Brüsszelben neki drukkolnak? Magyar Péter a párt október 23-i rendezvénye után adott interjút a HVG-nek.

A Tisza Párt elnöke szerint ez hosszú kiválasztási folyamat lesz, és ahogy fogalmazott,

a politikai része nyilván nehezebb, meg hogy kiszűrjük azokat, akiket mások akarnak betenni ebbe a játékba, mert nyilván folyamatosan van ilyen próbálkozás. 

Tisztázta azt is, hogy a kiválasztásban „magasan képzett” HR-esek és egy „politikai board” is segít majd (Raskó György, az MDF egykori államtitkára is csatlakozott a projekthez szakértőként), és „nem az lesz, hogy Magyar Péter leül ötezer vagy hétezer emberrel, hanem kiválasztunk bizonyos embereket, akik tudnak nekünk ebben segíteni”. Azt is mondta, hogy az országgyűlési képviselőjelöltek esetében „a végső szó a párté lesz”. (Frissítés: cikkünk megjelenése után a Tisza Párt azt közölte, hogy “Raskó György nem vesz részt a Jövő Vezetői program kiválasztási folyamatában”.)

(Nyitóképünkön Magyar Péter a budapesti Bem téren, 2024. október 23-án. Fotó: Kriza Márton)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!