szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Freund Tamás Polyák Gábor gondolataira reagált, aki kikérte magának, hogy Orbán azon az ELTE-n szerezzen tudományos fokozatot, amelyet a kormány nem hajlandó rendesen támogatni.

„A tudományos fokozatszerzésre politikai, világnézeti, vallási, etnikai és nemi hovatartozástól függetlenül biztosítani kell az esélyegyenlőséget minden arra jogosulttá váló kutató számára. A fokozat odaítéléséről méltányos eljárásban, kizárólag a jelölt és értekezése tudományos minősége alapján kell dönteni” – mondta el Freund Tamás, az MTA elnöke a Magyar Nemzetnek.

Freund nyilatkozatában az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékét vezető Polyák Gábor posztjára reagált, aki korábban kikérte magának, hogy Orbán az intézményben szerezzen PhD-fokozatot.

Az MTA elnöke arra kérte a kutatókat, hogy a tudományos véleményüket különítsék el a politikai nézeteiktől. Előbbit a tudományos tevékenységük során képviseljék, míg az utóbbit a közéletben, mint minden szabad és felelős polgár.

Polyák korábbi posztjának tartalmától az ELTE is elhatárolódott, az egyetem vezetése „a tudomány szabadsága elválaszthatatlan részének tekinti azt is, hogy a tudományos műveket és tudományos teljesítményeket kizárólag azok minősége, és ne a szerző személye alapján ítélje meg”.

A tanszékvezető ugyanakkor egy újabb posztjában világossá tette, hogy nem Orbán Balázs politikai nézeteivel, hanem a státuszával van baja.

„Képzeljük el a helyzetet, hogy egy doktori védés keretében érdemi szakmai vita zajlik például a szuverenitás fogalmáról úgy, hogy az egyik oldalon az egyik legnagyobb hatalommal rendelkező politikai döntéshozó ül, akinek közvetlen befolyása van a magyar felsőoktatás működésére, a másik oldalon meg annak az egyetemnek az oktatói ülnek, amelyik hosszú évek az egyik legnagyobb vesztese a felsőoktatás-politikai döntéseknek” – írta.

„Melyik civilizált országban nem lenne eleve összeférhetetlen egy ilyen doktori védés? Ki hiszi el, hogy egy kiszolgáltatott helyzetben lévő egyetem objektív döntést hozhat ebben a helyzetben” – tette fel a kérdést.

A szakember továbbá emlékeztet rá, hogy Majtényi László „leállította az MTA doktori eljárását, amíg ORTT-elnök [Országos Rádió és Televízió Testület, 2010-ben összeolvasztották a hírközlési hatósággal, ebből lett az NMHH – a szerk.] volt, mert tudta, hogy a pozíciója akár hatással is lehet a tudományos munkája értékelésére. Más idők voltak, más emberek. Talán más eljárási szabályok is.”

„Orbán Balázs nem egy egyszerű Fidesz-szavazó, nem egy egyszerű Fidesz-képviselő, hanem ő a miniszterelnök politikai tanácsadója. Személyesen felelős az egyetemünk sorsáért, és mi, egyetemi polgárok közössége, önként részt veszünk a játszmáiban” – zárja posztját Polyák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!