szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Meghallgatták a honvédelmi minisztert a Védelmi Beszerzési Ügynökséget ért hackertámadás miatt.

A zsarolók nem tudták megakadályozni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) működését, a sajtóhírekkel szemben nincs beszerzési stop – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága előtt.

A miniszter és Tajti Norbert, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatójának meghallgatását Lukács László György (Jobbik) és Harangozó Tamás (MSZP) országgyűlési képviselő kezdeményezte, a képviselők pedig egyhangúlag döntöttek a meghallgatás megtartásáról.

Harangozó Tamás az ülésen azzal indokolta a miniszter és a főigazgató meghallgatást, hogy sajtóhírek szerint példa nélküli, súlyos nemzetbiztonsági kockázatot magában hordozó támadás érte a VBÜ-t. Sérelmezte, hogy a honvédelmi tárca nem tájékoztatta az incidensről haladéktalanul a bizottságot, a testület tagjai csak a sajtóból értesültek róla.

A támadásról először Frész Ferenc informatikai biztonsági szakértő tájékoztatott, a Magyar Hang pedig megtalálta az Inc Ransomware hackercsoport oldalán a szervezet szerveréről letöltött adatokat, amelyek titkosításának feloldásáért ötmillió dollárt kértek a támadók. A Honvédelmi Minisztérium lapunk kérdésére később elismerte, hogy feltörték a rendszerét, de azt állította, hogy a támadásban érintett szervezet nem kezelt katonai struktúrára vonatkozó adatokat. Azt azonban sem akkor, sem a mostani meghallgatáson nem árulták el, hogy milyen információk kerülhettek ki.

Az ellopott anyagok november végén egy időre lekerültek az oldalról, december elején azonban licitet hirdettek értük. Eközben a hackertámadás miatt összehívott nemzetbiztonsági ülésen elhangzottakat 2053-ig titkosították, majd három nappal később Szalay-Bobrovniczky felmentette a VBÜ vezérigazgatóját.

Oroszországban rekedt helikopterek, befagyasztott beszerzések: jelentős katonai titkokat loptak el a honvédségtől a hackerek

A külügyminisztérium után a honvédségi beszerzéseket intéző állami céget is kibertámadás érte. A kormány ezúttal is bagatellizálni igyekszik a károkat, ám ütemtervek, személyes adatok és beszerzések is kikerültek. A kiszivárgott dokumentumok szerint veszélybe kerülhet az is, hogy védelmi kiadások elérjék a GDP legalább 2 százalékát, pedig ennek a NATO-vállalásnak a teljesítését Donald Trump is többször követelte.

Az MTI beszámolója szerint a testület fideszes elnöke, Kósa Lajos az ülésen arra hívta fel Harangozó figyelmét, hogy az ügy a nemzetbiztonsági bizottság hatáskörébe tartozik, és ott teljes körű tájékoztatást adtak a részleteiről. Javasolta a képviselőnek, olvassa el a bizottság jegyzőkönyvét, vagy érdeklődjön az elhangzottakról az ülésen résztvevő párttársától.

A mi hazánkos Novák Előd szerint „botrányos” és veszélyezteti az ország biztonságát, hogy nyilvánosságra kerültek a honvédség beszerzési táblázatai. Kósa ugyanakkor óvatosságra intette a képviselőket a sajtóban megjelent táblázatok valóságtartalmával kapcsolatban.

Szalay-Bobrovniczky a beszámolójában felhívta a figyelmet arra, hogy a kibertámadások folyamatosak, nagy számban érintik a különböző intézeteket, a VBÜ rendszerét megtámadó szervezet a közelmúltban is számos rendszert tört fel, legutoljára a cseh beszerzési ügynökség hasonló adataihoz jutottak hozzá. Jelezte: mindent megtesznek az ilyen támadások kivédése érdekében, de olykor ez nem sikerül teljeskörűen.

Mint mondta, a VBÜ gazdasági társaságként maga felel az informatikai rendszere biztonságáért, ugyanakkor a VBÜ informatikai rendszere nem volt összeköttetésben a Magyar Honvédségével, a Honvédelmi Minisztériuméval, vagy a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatéval. Ez a garancia arra, hogy semmilyen, a katonai struktúrát, katonai műveleti képességet, vagy a nemzetbiztonságot közvetlenül érintő adat nem került ki – tette hozzá.

Kiemelte: jelenleg is vizsgálják, milyen adatokat szereztek meg a támadásban, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az interneten az adatszivárgásból közzétett, a beszerzésre vonatkozó adatok már korábban is nyilvánosak voltak. Mint mondta, a nagy beszerzésekre vonatkozó információk egy jelentős részét ő maga jelentette be. Azt is kijelentette, hogy a kormány nem tárgyal bűnözőkkel, és nem is fizet nekik, majd jelezte: tart az ügyben a nemzetközi nyomozás.

Beszélt továbbá arról, hogy a támadást követően azonnal vizsgálóbizottságot állított fel, és annak a megállapítása alapján jutotta arra a következtetésre, hogy vezetőcserére van szükség a VBÜ-nél. Hozzátette: a VBÜ élére kinevezett Simon Attila vezérőrnagy különleges műveleti háttérrel rendelkezik, és korábban az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. igazgatóhelyettese volt.

A miniszter Harangozó felvetésére, hogy változtatni kell-e a VBÜ védelmén, azt válaszolta, folyamatban van a vizsgálat, a szükséges konzekvenciákat le fogják vonni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!