szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy kis- vagy átlagos nyugdíjból élő ember már most is hónapról hónapra tengődik – közölte Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke.

Felháborodott a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) Tállai András kijelentésén, az államtitkár ugyanis azt állította, hogy a jelenlegi nyugdíjrendszer megfelelően működik, így még legalább 15 évig nem kell hozzányúlni.

A szakszervezet közleménye szerint valójában az átalakításhoz haladéktalanul hozzá kellene látni.

Tállai András a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYUSZET) szakmai együttműködést kínáló levelére küldött válaszában azt írta: „a Kormány álláspontja szerint a nyugdíjrendszer megbízhatóan és fenntarthatóan működik, a következő 10-15 évben nem szükséges rajta változtatni”.

Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint ugyanakkor a mostani nyugdíjasok problémája a majdani idős generáció életére is tragikusan hat, mert ha a kormánynál komolyan gondolják, hogy akár másfél évtizedig sem kell hozzányúlni ehhez az igazságtalan rendszerhez, akkor a most aktív korú emberek egy éppen összeomló nyugdíjrendszerbe fognak belecsúszni.

„Egy kis- vagy átlagos nyugdíjból élő ember már most is egyre nehezebben, hónapról hónapra tengődik, s – az államtitkár szerint – ez még legalább 15 évig így marad” – jegyezte meg.

Az elnök a MASZSZ-hoz tartozó szakszervezetek nevében is felszólította a kormány illetékeseit – egyebek mellett Tállai Andrást – álljanak szóba a nyugdíjasok szakértőivel, figyeljenek a módosítási javaslataikra, s haladéktalanul kezdjenek hozzá a rendszer átalakításához.

Juhász László, a szakszervezet nyugdíjas tagozatának elnöke szerint igazságtalan az inflációt követő nyugdíjemelés, mert a végeredmény egyre kevesebbet ér, ezért egyáltalán nem fedezi az úgynevezett nyugdíjas kosár költségeit. Ráadásul folyamatosan nyílik az a bizonyos olló a fizetések és a nyugdíjak között.

A MASZSZ szerint nem felel meg a kormány állítása, miszerint 2010 óta duplájára emelték a nyugellátások összege, reálértéküket pedig 25 százalékkal javították.

„Ami a duplájára emelést illeti, ehhez az infláció jelentősen hozzájárult. A 25 százalékos reálérték-növelés pedig csak abban az értelemben igaz, hogy a költségvetés nyugdíjkiadásainak reálértéke emelkedett ilyen mértékben, a nyugdíjasok ellátása azonban nem. A 25 százalékos „reálértéknövelés” csupán abból adódik, hogy 2010 óta lényegesen megváltozott a nyugdíjasok összetétele: sokan meghaltak, nyilván főleg az idősebbek, a „régi nyugdíjasok”, akiknek a nyugdíja lényegesen alacsonyabb volt, mint azoknak, akik később mentek nyilvánvalóan magasabb ellátással nyugdíjba” – jelentette ki Juhász László.

Varga Mihály pénzügyminiszter korábban pozitív folyamatként számolt be a nyugdíj mellett munkát vállalók számának emelkedéséről, de a szakemberek szerint aki 65 év felett dolgozik, az leginkább kényszerből teszi ezt.

A nyugdíjas dolgozók jelentős része csak kényszerből vállal munkát

Varga Mihály pénzügyminiszter pozitív folyamatként számolt be a nyugdíj mellett munkát vállalók számának emelkedéséről, de a szakemberek szerint aki 65 év felett dolgozik, az leginkább kényszerből teszi ezt.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!