szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

De sikerült?

“Az előrehozott választások ötletéről, mint a szuverén Magyarország stabilitása elleni pancserpuccs-kísérletről” – ezzel a címmel tett közzé hosszú eszmefuttatást a magát civilnek láttató, de a kormányzat propagandaeszközeként funkcionáló Alapjogokért Központ nevű szervezet vezetője, Szánthó Miklós. 

A kormánypropagandát részben állami pénzből itthon és világszerte szajkózó “elemző- és kutatóintézetet” működtető magáncég tulajdonosa, Szánthó Facebook-posztját a közéleti-politikai témává vált előrehozott választások kérdése ihlette, és nekiment az ezt követelő Magyar Péternek. 

Úgy látja, ahogy a korábbi ellenzéki akciók, ez is csak egy elvetélt ötlet, célja pusztán “a hangulatkeltés, a demoralizálás, a szuverenista kormány legitimitásának kommunikációs aláásása – mondhatnánk, hogy

egy külföldi megbízásból tevékenykedő reklámügynök pancserpuccs-kísérlete”. 

Ám, ha az előrehozott választás követelése “pancserpuccs”, akkor Szánthó logikája alapján a legnagyobb pancserpuccsista maga Orbán Viktor, aki még ellenzékben, a Gyurcsány-, majd a Bajnai-kormány idején évente követelt előrehozott választásokat, de ötlete, ha el is jutott a parlamenti szavazásig, megbukott. 

Ahogy arról már írtunk, Orbán Viktor az akkor ellenzéki Fidesz vezetőjeként előrehozott választást követelt például 2008 tavaszán, mondván, “az ország jelenlegi válságát” csak az oldhatja meg. De ugyanő 2007 februárjában, sőt később, 2009 márciusában is követelt előrehozott választást. 

Bejön-e Magyar Péter húzása: lesz idén parlamenti választás, vagy csak 2026-ban, esetleg még később?

Előbb csak feltételezés volt, hogy a kormány előrehozná a következő választást, majd Magyar Péter már követelte is ezt Orbántól, sőt, egyből kampányüzemmódot hirdetett. A kormányzat cáfol, de vajon milyen lehetőségei vannak, ha meggondolná magát? És érdeke lenne ilyet tenni?

És ahogy most a DK-elnök Gyurcsány Ferenc, előbb 2008 szeptemberében az MDF, majd 2009 januárjában a Fidesz–KDNP képviselői nyújtottak be javaslatot a parlament feloszlásra. Akkor ezek eljutottak ugyan a szavazásig, ám a képviselők többsége mindkét indítványt elutasította.  

A Fidesz–KDNP ismételt indítványát 2009 áprilisában aztán már tárgysorozatba se vette a baloldali többség. Népszavazás ugyan a témában nem lehetséges, de akkor még népi kezdeményezés szólhatott erről – ez szintén a képviselők döntésével, és szintén az elutasításával ért véget 2009 februárjában. 

Itt a szavazás eredménye: a HVG olvasói szerint ekkor lesznek a választások Magyarországon

Három opció volt a szavazáson: előrehozott választások lesznek idén, jövőre lesz rendes időben, vagy 2026-ban sem lesz, hanem valamikor később. Íme az eredmény.

Az Alapjogokért Központ legutóbb talán akkor került be a hírekbe, amikor tavaly nyáron a jobboldal aktuálisan kedvenc ellenségképe, a woke elleni harcra “gyorsreagálású hadtestet” toborzott. A Ghostbusters, vagyis Szellemirtók című filmből merítve wokebustersnek elnevezett társaságról itt írtunk:

Bayer Zsolt és Nagy Feró is wokebusternek állt – kikből áll a jobboldal házmester-különítménye?

Kormánytagokat, fideszes politikusokat, jobboldali influenszereket és “szakértőket”, valamint a NER holdudvarának tagjait sorozta már be az Alapjogokért Központ az isten, a haza és a család védelmében fellépő wokebusters-hadtestbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!