szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az intézmény maga számolt be arról, hogy minden ECMO-ja foglalt, 1-2 éves kisgyerekeket kezelnek a gépeken, mindegyiküket több mint egy hete.

A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet minden műtüdő berendezésén kritikus és súlyos állapotú gyermekeket tartanak életben – tájékoztatta a gyermekkórház pénteken az MTI-t.

Mint írták, extrém és ritka eset, amikor minden műtüdőn van gyermek, akinek ez az utolsó esélye a gyógyulásra. A jelenleg műtüdővel életben tartott kisdedek mindannyian 1-2 évesek, vírusos, illetve bakteriális fertőzés talaján kialakult súlyos légzési elégtelenség miatt várják a gyógyulást – írták.

A Heim Pál közölte: az érintett gyermekeket 10, 12, 18 és 23 napja a gépek tartják életben. Ennyi és ilyen súlyos állapotú beteg sikeres ellátásához nemcsak az intenzív osztályokon dolgozó orvosok és ápolók tudása szükséges, hanem az intézmény számos munkatársának szoros szakmai együttműködése is – olvasható a közleményben.

Az intézetben 2018 óta működik országos ECMO-központ, jelenleg gyermekek és újszülöttek részére négy műtüdő készülékkel, amelyeken eddig 47 kritikus állapotú gyermeket kezeltek. A műtüdő

azon súlyos állapotú betegek számára ad esélyt az életben maradásra, akiknek tüdeje már lélegeztetőgép segítségével sem képes biztosítani a szervezet ellátását oxigénnel.

Arról, hogy mi az oka a rendkívüli helyzetnek, az intézmény nem adott tájékoztatást. Annyi biztos, hogy az év végi ünnepek időszakában a lakosság körében fokozottan terjedtek a felső légúti megbetegedések, a covid, az influenza és a megfázás. A Semmelweis Egyetem január elején rendelt el kötelező maszkviselést az intézményeiben. A HVG-nek nemrég szakértők mondták el, hogyan lehet megkülönböztetni a háromféle betegség tüneteit, és hogy milyen óvintézkedéseket tegyenek, akik megbetegedtek. A lapunknak nyilatkozó pulmonológus megemlítette, hogy a téli időszakban gyakoribb a légzőszervi óriássejtes tüdőmegbetegedés (RSV), ami a gyerekekre és az idősekre is egyaránt veszélyes, ennek ellenére csak 2023-ban kapott jóváhagyást egy RSV ellen kifejlesztett vakcina.

A műtüdős kezelés során a gázcsere a páciens szervezetén kívül történik, lehetővé téve a beteg tüdő nyugalomba helyezését, időt adva és esélyt teremtve a szerv gyógyulására. Közleményében a kórház köszönetét fejezte ki az országos intézetek újabb összefogásáért, mivel a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet és a SE Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika orvostechnikai eszközökkel segítette a gyógyító munkát.

Nyitókép: illusztráció, AFP / FABIAN STRAUCH

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!