Lázár már pont nem tulajdonos a Divatcsarnokban, ahol az arab befektetők a Mini-Dubaj értékesítési pontját nyitják
A hangsúly azon van, hogy “már”. Bár az Opten cégregiszter még azt mutatja, hogy Lázár János miniszternek 10 százalékos tulajdonrésze van a Divatcsarnok Projekt Zrt.-ben, a minisztérium szerint ez már nincs így. Igaz, a kilépése pontos dátumát nem árulják el. A cégben igazgatósági tag egy Habsburg-leszármazott, Lázár vadásztársa.
Kemény hangú közleményben reagált az Építési és Közlekedési Minisztérium Vitézy Dávid Facebook-posztjára és a HVG-re is, miután a politikus közlése alapján megírtuk, hogy hol nyitnak értékesítési pontot a Mini-Dubaj arab befektetői: egy Lázár János érdekeltségébe tartozó ingatlanban, az Andrássy úti egykori Divatcsarnok épületében.
A Vitézy posztja alapján írt hír közzététele előtt a HVG ellenőrizte az Opten online cégregiszterben, hogy kik az egykor a Párizsi Nagyáruháznak otthont adó épületet tulajdonló Divatcsarnok Projekt Zrt. tulajdonosai, és a január 27-én délelőtt lekért adatok szerint négy magánszemély 22,5-22,5 százaléka mellett a vállalkozásban a hódmezővásárhelyi Lázár Jánosnak is volt 10 százalékos része.
Ugyan az elővásárlási jog körüli bizonytalanságok miatt még nincsenek birtokon belül az arab befektetők a tervezett Mini-Dubaj rákosrendezői területén, a projektnek értékesítési központja nyílik hamarosan Budapesten. Nem is akárhol.
Cikkünk megjelenése után nem sokkal azonban befutott a Lázár-tárca közleménye: “Vitézy Dávid megint hazudik! Egy újabb kamu posztban, néhány kattintásáért – a tőle már megszokott módon – félrevezette a magyar sajtót, az újságírók pedig minden forráskritika, vagy ellenőrzés nélkül idézik az önkormányzati képviselőt. Lázár János nem tulajdonos a Divatcsarnok Projekt Zrt.-ben!”
Mikor a HVG visszakérdezett, hogy a cégregiszter szerint még mindig tulajdonos a miniszter, ezért friss lehet a változás, így kérjük pontosítsák, hogy mikortól nem tulajdonos Lázár, azt a választ kaptuk, hogy “Lázár János 2024. év második felében adta el a tulajdonrészét a Divatcsarnok Projekt Zrt-ben.” Eszerint egyébként
a miniszter mintegy 7 évig tartogatta a 2017-ben szerzett, a 2018-ban leadott vagyonnyilatkozatában már szereplő Divatcsarnok-részesedést, majd nem sokkal azelőtt, hogy a Mini-Dubaj-projekt befektetői bejelentették értékesítési pontjuk helyszínét, Lázár János hirtelen megvált a 10 százalékos tulajdonrésztől.
Közben reagált Vitézy is, aki újabb Facebook-posztjában azt írta: kiderült, hogy Lázár “néhány hete gyorsan túladott a részesedésén a Divatcsarnokot tulajdonló cégben – ez olyan friss, hogy tegnap estig még a cégjegyzékben sem jelent meg.” Emlékeztetett: Lázár már egy éve tárgyal az arab befektetőkkel, 2023 végén tartotta Dubajinfó tájékoztatóját, és többször elmondta, hogy tárgyal velük, ám “nem említette, hogy közben magán üzleti kapcsolatba készül lépni” a Divatcsarnok-cég a befektetőkkel.
Vitézy felhívta továbbá a figyelmet arra is: Mohammed Alabbar, az üzletember, akit az Emírségek uralkodója kijelölt Rákosrendező megvásárlására, az értékesítési pont nyitásáról szóló arab nyelvű instavideójában “el is szólta magát”. A videóban ugyanis azt mondja, “eddig nem mondhatták ezt el” (ez látszik az angol nyelvű feliraton az alábbi képernyőképen is). Vitézy feltette a kérdést: “vajon miért, netán meg kellett várni, hogy megszáradjon a tinta Lázár János formális kiszállását a cégből?”
Divatcsarnok
Facebook / Vitézy Dávid
Ami a Divatcsarnok Zrt.-n belüli tulajdonviszonyok megváltozását illeti, a HVG időközben úgy értesült, hogy ugyan az online cégregiszterben még nem vezették át, de egy részvényesi határozat valóban azt rögzíti, hogy “Dr. Lázár János a 2024. november 26-án kelt részvényátruházási szerződés útján a tulajdonában álló 100 darab, egyenként 5000 forint névértékű törzsrészvényt négy egyenlő részben átruházta a társaság többi részvényesére.” A négy, addig is tulajdonostárs részvényesnek így egyaránt 25-25 százalékra nőtt a részesedése:
Alexandra-Vossoughi Turnauer
Grafin Daria-Maria von Arco-Zinneberg
Katharina Turnauer
Stanilaus Turnauer
A fenti névsorból is látszik, hogy a 2023-as éves mérlegbeszámoló leadásával tavaly május óta amúgy adós vállalkozásban a a Turnaiuer-család tagjai komoly szerepet és tulajdonrészt visznek. A Turnauer-család egy Habsburg-barát osztrák milliárdos família, amelynek feje, Max Turnauer 2020 novemberében, 90 évesen hunyt el, addig ő volt a Divatcsarnok Projekt Zrt. fő tulajdonosa is. A Habsburg-barátságra pedig jó példa, hogy a részvénytársaság igazgatósági tagja jelenleg is Habsburg-Lotharingiai Mihály Kálmán. A főhercegi sarj nem más, mint József nádor ükunokája és Lázár János vadásztársa.
Amúgy Max Turnauerről a VálaszOnline-nak adott 2020-as interjújában így beszélt Lázár János: “A személyes barátaimról van szó, ezek az emberek nem szorulnak rá egyik kormány kegyére sem. 2018-ban, azon a délutánon, amikor befejeztem a miniszterséget, két ember hívott fel: Klaus Mangold és Max Turnauer. Megkérdezték, tudnak-e segíteni. Tudtak. Turnauer munkát ajánlott, és lehetőséget arra, hogy társa legyek egy vállalkozásban. Ez segített függetlenné válni, ha tetszik, szabadnak maradni.”
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.