Republikon Intézet: Nőtt a Tisza Párt előnye a Fidesszel szemben
A Fidesz sohasem két választás között a legerősebb, de hosszú idő után most a leggyengébb.
hvg.hu
Januárban hibahatáron belül tovább nőtt a Tisza Párt előnye a Fidesz–KDNP-vel szemben: a teljes népesség körében ugyanis 3 százalékkal vezet Magyar Péter pártja, és 26 százalék a támogatottsága, miközben a kormánypártokra 23 százalék szavazna – derült ki a Republikon Intézet felméréséből.
Pártpreferencia a teljes népességen belül:
Tisza párt – 26 százalék
Fidesz-KDNP – 23 százalék
Demokratikus Koalíció – 5 százalék
Mi Hazánk – 5 százalék
Magyar Kétfarkú Kutya Párt – 4 százalék
Jobbik – 2 százalék
Momentum – 2 százalék
MSZP – 1 százalék
LMP – 1 százalék
Párbeszéd – 1 százalék
Bizonytalan – 1 százalék
A biztos szavazó pártválasztók körében már 5 százalékos a különbség: 37 százalék támogatja a Tiszát, míg a Fidesz–KDNP-t 32 százalék.
Az elemzés szerint a Tisza Párt magabiztosan vezet, de a növekedési üteme lassult, a 2025-ös év pedig próbára teheti majd a gyerekcipőben járó, de komoly sikereket elérő párt állóképességét. A Republikon Intézet azt is megjegyezte: a Fidesz sohasem két választás között a legerősebb, de hosszú idő után most a leggyengébb.
A DK és Mi Hazánk közti erőviszonyok hibahatáron belül átrendeződtek az év elején, így januárban a DK minimálisan megelőzte a Mi Hazánkot. A teljes népességben a két párt 5-5 százalékos támogatottsággal bír, a pártválasztók körében 7-7 százalék szavazna rájuk, a biztos szavazó pártválasztókra szűrve a DK 8, a Mi Hazánk 7 százalékát szerezné meg a szavazatoknak. Nehéz a majdani 2026-os Országgyűlés összetételét pusztán listás erőviszonyok alapján előre vetíteni, azonban mind a DK, mind a Mi Hazánk megszerezhet értékes, akár parlamenti többséghez szükséges mandátumokat – írta a Republikon.
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) jelenleg éppen csak bejutna a parlamentbe, a teljes népesség 4, a pártválasztók 6, a biztos szavazó pártválasztók 5 százaléka szavazna a pártra. Az elemzés szerint a pártnak leginkább arra van szüksége, hogy a választók ne érezzék elvesztegetett szavazatnak az MKKP-re leadott voksokat.
A Jobbik hibahatáron belül erősödött januárban, a teljes népességben 2, a pártválasztók körében 3, a biztos szavazó pártválasztók körében 2 százalék a támogatottsága. Egyedül azon szavazók körében nem erősödött tehát, akik a legnagyobb valószínűséggel részt vesznek a következő választáson.
A Momentum hibahatáron belül visszaesett januárban, a teljes népességben és a pártválasztók körében fej-fej mellett áll a Jobbikkal, 2, illetve 3 százalékon, a biztos szavazó pártválasztók körében azonban továbbra is megelőzi a Jobbikot, 3 százalékon áll.
Módszertan: A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült 2025. január 14-22. között. A felmérés nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. A hibahatár: +/- 3,2 százalék.
A Medián HVG-nek készített felméréséből kiderült, hogy a magyarok nagyjából fele inkább bizakodóan, másik fele jobbára aggodalommal tekint az idei évre. A legtöbb félelem az egészségügyi rendszerrel és a szeretteik esetleges elvesztésével kapcsolatos, de sokan tartanak a gazdasági válságtól és a klímaváltozástól is.
A magyarok nagyjából fele inkább bizakodóan, másik fele jobbára aggodalommal tekint az idei évre. A legtöbb félelem az egészségügyi rendszerrel és a szeretteik esetleges elvesztésével kapcsolatos, de sokan tartanak a gazdasági válságtól és a klímaváltozástól is.
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.