szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A japán sajtó szerint a 43 éves nő elment a nagykövetségre, hogy segítsenek neki és a gyerekeinek hazatérnie, mert a volt férje elvitte az útlevelüket.

Jelezte a japán nagykövetségnek, hogy családon belüli erőszak áldozata az a nő, akit az ír férje ölhetett meg Budapesten – írja a Japan Today.

A nő, miután 2023-ban elvált az ír férfitől, nem tudott visszatérni Japánba két gyermekükkel, mivel volt férje elvitte az útlevelüket. Legalábbis a nő ügyvédje és a barátai is erről beszéltek a lapnak. Arról számoltak be, hogy tavaly nyáron kért segítséget a nagykövetségtől, és ekkor jelezte, hogy családon belüli erőszak áldozata lett, dokumentumokat kért, hogy megkönnyítse gyermekei hazatérését. A cikk szerint azt tanácsolták neki, hogy tárgyaljon a volt férjével. Egy barátja azonban azt mondta, ehhez azonban túlságon félt az ír férfitől.

A nagykövetség nem kívánt nyilatkozni arról, hogy a nő megkereste-e őket.

A lap forrásai szerint a 43 éves nő tavaly kétszer is felvette a kapcsolatot a magyar rendőrséggel, hogy bejelentse számítógépének ellopását és volt férje fenyegetéseit. De ott sem kapott segítséget. „Fájdalmas, lassú halált fogsz halni” – írta neki tavaly ősszel a férfi, a feljelentést azonban elutasították. Néhány hónappal később bekövetkezett a tragédia. Az ügyben fegyelmi eljárást indítottak három rendőr ellen.

Blikk: Fegyelmi eljárást indítottak három rendőr ellen a Budapesten meggyilkolt japán nő ügye miatt

A nő korábban zaklatásért jelentette fel a férjét, mert az életveszélyes fenyegetést küldött neki, a feljelentést azonban elutasította a rendőrség.

Január 29-én egy V. kerületi, Stollár Béla utcai társasház 3. emeleti lakásában egy középkorú nő összeégett holttestét találták meg a tűzoltók. A rendőrség a tragédia után azt mondta, hogy a nő dohányzott, és ez okozhatta a lakástüzet. A Patent Egyesület azonban követelte az ügy alaposabb kivizsgálását, mert szerintük az áldozat egy évek óta bántalmazott, félelemben élő nő volt, aki gyanús körülmények között halt meg.

A rendőrség, bár először nem kezelte bűncselekményként a japán nő halálát, később az ír állampolgárságú férjét nevezte meg gyanúsítottként. Kamerafelvételek alapján ugyanis azt állapították meg róla, hogy miután január 29-én reggel magával vitte egyik gyerekét a napi programjára, álruhában visszatért a lakásba, ahol több mint egy órát töltött el.

Az első kihallgatásáról még szabadon távozhatott, később azonban elfogták Budapesten. Szerdán a Főváros Főügyészség már arról tájékoztatott, hogy indítványozták a letartóztatását, és előre kitervelt emberöléssel gyanúsítják.

Az ügyben sok kritika érte a rendőrség kommunikációját: a hatóság a közösségi oldalán gúnyos hangnemben reagált azokra a hozzászólásokra, amelyek rámutattak az eset ellentmondásaira. A Patent Egyesület azt jelezte, hogy az áldozat még 2023-ban hozzájuk fordult jogi segítségért, mert rettegett az őt korábban hosszú ideig bántalmazó volt férjétől. Vissza akart térni Japánba, amihez azonban a férfi nem járult hozzá. A nő hiába tett feljelentést ellene, a rendőrség nem lépett.

A hatóság később bocsánatot kért. A Patent Egyesület pedig szombaton tüntetett az ügy, illetve amiatt, ahogy a rendőrök kezelik a nők elleni erőszakot:

„A lányom halott, hol az igazságszolgáltatás?” – a Kossuth térre vonultak a tűzben elhunyt édesanyáért tüntetők

A demonstráció a tragédia helyszínétől indult, és a Parlament előtt ért véget. Az eseményre főként női rendőröket vezényeltek ki a hatóságok, a résztvevők több százan voltak. Nem csak a japán anya tragédiája miatt vonultak: a magyar hatóságok rendre magukra hagyják a bántalmazott nőket, gyerekeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!