Tetszett a cikk?

A bírói tanácsok európai hálózata ezt a következtetést januári magyarországi látogatása után vonta le.

Demonstrációra készülnek a magyar bírók szombat délután az igazságügy függetlenségéért. Úgy tűnik, véleményüket a nemzetközi szervezetek is osztják, pénteken közleményt adott ki az igazságügyi tanácsok európai közösségét képviselő ENCJ, melynek végrehajtó bizottsága januárban látogatott Magyarországra.

Ebben azt írták: „az igazságszolgáltatás függetlensége Magyarországon jelenleg komoly kihívásokkal néz szembe”.

Az ENCJ képviselői Budapesten találkoztak az Országos Bírói Tanács (OBT), az Országos Bírósági Hivatal (OBH) és az Igazságügyi Minisztérium képviselőivel, valamint két bírói érdekképviseleti szervezet, a Magyar Bírói Egyesület és a Res Iudicata tagjaival is. A megbeszéléseik alapján az ENCJ négy kulcsfontosságú, figyelmet igénylő területet azonosított, ezek:

  • a bírák szólásszabadsága,
  • az igazságszolgáltatáson belüli reformokkal kapcsolatos megfelelő konzultáció,
  • a szolgálati bíróságok
  • és a bírói fizetések.

Ezek egyébként majdnem teljesen megegyeznek a tüntetés céljaival is. A MABIE ugyanis a jogállami igazságügyi jogalkotás, a bírói véleménynyilvánítás szabadsága és a „hivatásért méltó bér” érdekében hívta utcára az igazságügyben dolgozókat.

A bírák fegyelmi ügyeit tárgyaló szolgálati bíróságokat Varga Zs. András, a Kúria elnöke támadja egyre hevesebben, így tett újévi köszöntőjében is.

Talárt nem visznek, de nem hagyják magukat megfélemlíteni – így készülnek az utcára vonulni a bírák

Példa nélküli demonstrációra készülnek függetlenségükért a magyar bírók jövő szombaton. A megmozdulás hamar kiváltotta a kormány és propagandája rosszallását, pedig a bíráknak a törvény szerint Magyarországon is minden joguk megvan a véleménynyilvánításhoz. Matusik Tamás, az Országos Bírói Tanács volt elnöke úgy látja, a közbizalmat éppen a szőnyeg alá seprés rombolja, pedig a demokratikus jogállam alapvetése a nyílt diskurzus a közügyekről.

Miután Bayer Zsolt néhány hete listázni akarta az eseményen részt vevő bírákat, az elmúlt napokban a kormánymédia is támadásba lendült. Hosszú cikkekben igyekeztek úgy beállítani a tüntetést, mintha a szervezők célja csak az lenne, hogy még több pénzt csikarjanak ki maguknak a kormánytól. Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára még péntek reggel is azt magyarázta, hogy a bírói illetmény 2027 januárjára 2 millió 250 ezer forintra emelkedik. Csak azt felejtette el megemlíteni, hogy az átlagbér ez esetben nagyon csalóka, hiszen a kúriai bírák és a bírósági vezetők bére húzza fel.

Az anomáliákra a Res Iudicata Egyesület is figyelmeztetett. A bírói szervezet nyilvános adatokból készült számításai szerint a valódi átlagbér ugyanis 600 ezerrel kevesebb, mint amit a kormány állít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!