szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mekkora problémának tartja a politikai korrupciót? Mik az ország legnagyobb problémái? Jogos-e Oroszország Ukrajna elleni inváziója, megbízható gazdasági partnernek számít Kína? Az ezekkel kapcsolatos lakossági véleményekre is kíváncsiak voltak a legújabb társadalmi közvélemény-kutatásban.

Régóta nem titok, hogy a Fidesz kommunikációs gépezete folyamatosan közvélemény-kutatásokkal próbálja mérni a magyar társadalom aktuális hangulatát. Tavaly például gyakran monitorozták az országban élők véleményét a kegyelmi botrányról, vagy a Magyar Honvédségről, de néha ennél általánosabb kérdések is előfordultak, például pártpreferenciákról, vagy éppen Magyar Péterről.

Olvasónk jelzése alapján egy széleskörű, társadalmi és gazdasági kérdésekre vonatkozó kutatás most is folyik az országban, ebben a Masmi Piackutató Kft a jelenlegi belpolitikai és világpolitikai történésről, és Magyarország problémáiról kéri ki az emberek véleményét. * A vizsgálat alapvetően a különböző politikai oldalakon megfogalmazódott állásfoglalásokkal, sztereotípiákkal való azonosulás gyakoriságát és mértékét vizsgálta.

A hosszú kérdéssorban több téma is előkerül a gazdaságtól, a belpolitikáig. A többi között arra is választ kellett adni, hogy mely országoknak van a leginkább pozitív vagy negatív hatása a magyar politikára (Kína, Oroszország, Egyesült Államok, Törökország, Független Államok Közössége, Európai Unió, NATO), és abban is állást kellett foglalni, hogy melyik az a legfontosabb politikai probléma, melyekkel jelenleg szembenéz Magyarország. Itt előkerültek olyan általános témák is, mint a politikai korrupció, a bürokrácia és a külső beavatkozás a magyar belpolitikába, de arra is rákérdeztek, problémának látja-e olvasónk azt, hogy a kormány nem figyel az emberekre.

Beszámolója alapján a közvélemény-kutatásban többször is felbukkantak Kínával kapcsolatos kérdések, például az, hogy hogy Peking sikerének modellként kell-e szolgálnia, vagy igaza van-e, amikor illegitimnek tekinti Tajvan függetlenségi mozgalmát. Rákérdeztek arra is, hogy a válaszadó szerint Kína megbízható gazdasági partner-e Magyarország számára, és hogy a világ profitál-e a kínai infrastrukturális beruházásokból. De ugyanígy szó esett Oroszországról, az ukrajnai háborúról és az Egyesült Államokról, és az ezekkel kapcsolatos pro és kontra vélemények.

A vizsgálat arról is kikérte a véleményeket, vajon Orbán Viktornak továbbra is szorgalmaznia kell-e a tűzszünetet Ukrajna és Oroszország között.

Néhány belpolitikai kérdésre is sor került: olvasónkat arról is faggatták, melyik jelenleg a legfontosabb gazdasági, társadalmi vagy biztonsági probléma az országban, mennyire megbízható az igazságszolgáltatás, és szabad-e békésen tiltakozni, ha valaki nem ért egyet a kormánnyal. Egy kérdés pedig arra is jutott, hogy a közvélekedés szerint a nyugati liberális értékek vajon veszélyt jelentenek-e Magyarországra, és mennyire megbízható az állami, illetve a független média.

*Frissítés: Cikkünk első változatában tévesen írtuk, hogy kormányközeli közvélemény-kutatásról van szó. A hibáért elnézést kérünk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!