A magyarok többsége elutasítja Ukrajna EU-tagságát, erről szavazni csak akkor érdemes, ha érvek is elhangzanak
Milliárdokat spórolna meg Magyarország, ha Orbán Viktor nem erőltetné a véleménynyilvánító szavazást, hiszen a Medián friss mérése szerint a helyzet egyértelmű: a felnőtt lakosság 56 százaléka elutasítja Ukrajna EU-tagságát. A svájci népszavazások azonban azt tanítják: volna értelme beszélni róla.
Svájcban negyedévente tartanak népszavazást olyan kérdésekben is, amiket más országokban a parlamenti képviselők döntenek el. A megfigyelés az, hogy a populista álláspont az elején nagyon vezet, majd a kampány során az észszerűbb válasz egyre nagyobb támogatást szerez (és végül gyakran győzedelmeskedik). Bizonyos szempontból ez tükröződhet a magyarok véleményében Ukrajna EU-tagsága kapcsán is.
Beautiful, easy data visualization and storytelling
A magyar polgárok véleménye a Medián március eleji mérése szerint Ukrajna uniós tagfelvételével kapcsolatban jelenleg egyértelmű:
33 százalékuk nagyon, 23 százalékuk inkább ellenzi, vagyis 56 százalékuk elutasítja;
11 százalékuk teljes mértékben, 28 százalékuk inkább támogatja, vagyis 39 százalékuk pártolja;
míg a polgárok 5 százaléka elzárkózik az állásfoglalástól.
A Medián kutatásából az is látszik, hogy az elutasítók közt többségben vannak azok, akik egyértelműen negatívan állnak a kérdéshez, míg a támogatók közt lényegesen nagyobb azok száma, akik ezt fenntartásokkal teszik. Magyarán az elutasítás egyértelműbb, mint azt egy kétopciós (igen/nem) szavazás mutatná. Márpedig ilyet tervez a kormány.
A mérés egyértelmű választ ad arra is, miért választhatta Orbán Viktor épp ezt a témát, forintmilliárdokat elégetve a véleménynyilvánító szavazással. Bár a kormányfő úgy tesz, mintha nem tudná, mi Ukrajna uniós csatlakozásának kérdésében a közhangulat, ez nyilván színjáték, annak tudatában hirdette meg az új konzultációt, hogy tudja, az ő álláspontjának kényelmes többsége van.
Van ugyanakkor egy érdekes aspektusuk a Medián által mutatott adatoknak. A polgárok 39 százaléka annak ellenére támogatja Ukrajna európai integrációját, hogy a nyilvánosságban szinte senki sem érvel mellette. Orbán többször is végtelenül leegyszerűsítve magyarázta, miért lenne Magyarország számára anyagi katasztrófa az ukrán EU-tagság. A fejletlenebb, háborúban súlyos károkat szenvedett ország elszívná a magyarok elől a fejlesztési pénzeket, és a hazai mezőgazdaságból kiszívná az uniós forrásokat. Ebben van is igazság.
Szólnak azonban racionális érvek Ukrajna csatlakozása mellett is:
a magyar cégek egy jelentős új piachoz férnének hozzá mindenféle korlátozás nélkül, amelyen már most jelen vannak (például az OTP);
a kárpátaljai magyarság számára megtartó erőt jelentene, ha a határ visszabontásával fejlődésnek indulna a lakóhelyük;
a nemzetközi versenyben lemaradó EU pedig nyerne egy hatalmas, stratégiailag, iparilag fontos országot ritkaföldfémekkel és erős agráriummal, amire az Egyesült Államok és Oroszország is feni a kését.
Ehhez képest nincs jelenleg nagyobb támogatással rendelkező politikai erő, amely Ukrajna mellett érvelne – és így is 39 százalékos a támogatottsága. Forró lenne ez a kérdés, ha Orbán nem kommunikációs trükknek használná a drága véleménykérést, hanem valódi vitát kezdeményezne az ügyben.
Akárhogy is hívjuk, egy nemzeti konzultáció lesz, és ugyanúgy nem kötelezi a kormányt semmire az Ukrajna EU-tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazás, amit Orbán Viktor bejelentett. Kockázata nincs, mert a többség – főleg a Fidesz-szavazók – ellenzi Ukrajna felvételét. Orbán persze nem iránymutatást vár ettől, hiszen már rég döntött, hanem politikai erőt gyűjt, és beáll Magyar Péter mellé az utcai mozgósító versenybe.
Csak a magyarok kisebbsége minősíti magát bal- vagy jobboldalinak – derül ki a Medián júniusi kutatásából. A magukat centristának tartók és a baloldali szavazók körében is biztosan vezet a Tisza Párt.