Nincs is olyan szavazás, amit Orbán beígért Ukrajna EU-tagságáról, de akkor hogyan lesz mégis, és mi a célja vele?

8 perc

2025.03.07. 10:47

2025.03.07. 13:59

Akárhogy is hívjuk, egy nemzeti konzultáció lesz, és ugyanúgy nem kötelezi a kormányt semmire az Ukrajna EU-tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazás, amit Orbán Viktor bejelentett. Kockázata nincs, mert a többség – főleg a Fidesz-szavazók – ellenzi Ukrajna felvételét. Orbán persze nem iránymutatást vár ettől, hiszen már rég döntött, hanem politikai erőt gyűjt, és beáll Magyar Péter mellé az utcai mozgósító versenybe.

„Arra jutottam, hogy kezdeményezni fogunk egy véleménynyilvánító szavazást Ukrajna európai uniós tagságáról” – jelentette be Orbán Viktor a csütörtöki EU-csúcs után, majd ezt ismételte meg péntek reggel is.

Vagyis a miniszterelnök kikéri az emberek véleményét arról, hogy csatlakozzon-e Ukrajna az EU-hoz. Szerinte erre azért van szükség, mert „tudni kell, hogy az emberek milyen mértékben hajlandók áldozatot vállalni Ukrajna támogatása érdekében”. A kettőnek nem sok köze van egymáshoz, de

Orbánnak ezzel a húzással – amely azért annyira nem merész, mint elsőre tűnik – nem is az a célja, hogy meghallgassa, pláne, hogy figyelembe vegye az emberek véleményét, csupán politikai megerősítésre vágyik – amit jó eséllyel meg is kap. 

Mi ez, ha nem népszavazás?  

Nem véletlen, hogy Orbán Viktor egyik megszólalásában sem használta a „népszavazás” szót, helyette „véleménynyilvánító szavazásról” beszélt, és még azt is hozzátette, hogy „úgy fogjuk lebonyolítani, mint ahogy a nemzeti konzultációkat szoktuk. Gyorsan és egyszerűen”. Az sem véletlen, hogy véleménynyilvánító szavazásról eddig nem nagyon hallottunk.

Azért, mert ilyen nincs.

Népszavazásként ilyen voksolás azonban van, 

számos ország jogrendje ismeri és alkalmazza a véleménynyilvánító népszavazást, mint olyan referendumtípust, amely nem bír kötelező erővel a törvényhozásra vagy a kormányra nézve, vagyis az eredményét nem kötelező figyelembe venni a döntésnél. 

Magyarországon viszont ilyen jogi kategória sincs. Ugyan korábban létezett véleménynyilvánító népszavazás nálunk is, a régi alkotmány ismerte ezt a fogalmat, bár nemigen alkalmazták. Ezt a referendumtípust a Fidesz kezdeményezésére törölték el, egyszerűen úgy, hogy az új Alaptörvényben már nem szerepeltették lehetőségként. Ugyanekkor vezették be az érvényességi küszöböt, és duplájára, 50 százalékra emelték a részvételi küszöböt is a népszavazásnál. A korábban szintén volt népi kezdeményezés lehetőségét ugyancsak a Fidesz-kétharmad törölte el, így már ez sem jöhet szóba.