szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A magyar külügyminiszter szerint egy olyan dokumentumról van szó, ami még az előző elnök idején készült el.

A „világkereskedelemben kialakuló”, „vámok formájában megjelent” feszültségről tárgyaltak az Európai Unió kereskedelemért felelős miniszterei hétfőn – mondta az ülés után Szijjártó Péter. A külügyminiszter azt mondta, ismét bebizonyosodott, hogy az uniós intézmények nem tudják kezelni a nehéz helyzeteket. Szerint azt már hónapok óta tudták, hogy Trump a „patrióta gazdaságpolitikája részeként” kezeli a vámokat.

Ugyanakkor azt elismerte, hogy tárgyalt az unió a kérdésben, de azt várja, hogy sikeres tárgyalásokat folytassanak és ehhez szerinte nem tettek le komolyan vehető javaslatot az asztala.

Donald Trump amerikai elnök a múlt hét szerdán jelentette be, hogy milyen viszontvámokat vetnek ki a kereskedelmi partnereikre. Az Európai Unió esetében ez 20 százalék lett. Szijjártó szerint nem szabad bosszút állni, „stratégiai nyugalom” kell, hogy ne okozzanak még nagyobb károkat, a magyar kormány nemmel fog szavazni az ellenvámokra. Az ülés után egyébként Maroš Šefčovič kereskedelemért felelős uniós biztos azt mondta, hogy az Európai Unió kölcsönösen 0 százalékos vám bevezetését javasolja az Egyesült Államokkal. Šefčovič azt is elárulta, hogy szeretnének minél előbb megegyezni Donald Trumpékkal, de nem akarnak örökké várni, ezért az amerikai vámokra két részletben vetik ki a viszontvámokat: első körben április 15-től, majd május 15-én. 

Itt az EU ajánlata Trumpnak: 0 százalékos vámok, kölcsönösen

Maroš Šefčovič kereskedelemért felelős uniós biztos szerint a Donald Trump által bejelentett vámok 380 milliárd euró értékű európai exportot érintenek.

Szijjártó sajtótájékoztatóján szóba került az a jelentés, amiben az USA indokolja a vámháborút. Ebben az Egyesült Államok külön kitér Magyarországra, ráadásul a magyar közbeszerzések korrupciójával indokolja azokat. A magyar külügyminiszter azt mondta, ez a jelentés 1974 óta megjelenik, a mostani – március végén kiadott – még Joe Biden elnöksége alatt született, „a Magyarországra vonatkozó részeit David Pressman diktálta”, aki „gyakorlatilag a magyar ellenzék vezetőjeként viselkedett”. A dokumentumhoz az észrevételeket még 2024 októberéig kellett benyújtani, ami még az elnökválasztás előtt volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!