Orbán Viktor: Aki hatalomért és pénzért bármire képes, abban sosem szabad megbízni
A miniszterelnök dicsérte a kormány intézkedéseit, megígérte, hogy jön a „vámbéke” és letörik az inflációt is. Orbán Viktor ismét kikelt Ukrajna EU-tagsága ellen és szidta Brüsszelt valamint a Tisza Pártot.
hvg.hu
Akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, azok tűnjenek el a közéletből – ezt ismételte a Tisza Párt politikusára, Kollár Kingára utalva a miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban, miután úgy tűnik, Orbán Viktort bejuttatták a közmédia stúdiójába, pedig a Momentum politikusai ismét igyekeztek blokád alá vonni az MTVA épületét, ahogy azt egy hete is tették. Hozzátette:
nemhogy szégyellnék, hogy Magyarország ellen dolgoznak, még büszkék is rá.”
Szerinte “belemondják pacekba a képünkbe, hogy büszkék arra, hogy minél rosszabb az országnak, annál hamarabb kerülnek hatalomra, ráadásul mindezt a brüsszeli bürokratákkal összefogva csinálják.” Orbán ezen a ponton felidézte, hogy deja vu érzése van, majd Gyurcsány Ferenc őszödi beszédét idézte fel.
A miniszterelnök ehhez még annyit tett hozzá, hogy “a politika nem a hatalomról szól, hanem az országról, “aki pedig hatalomért és pénzért bármire képes, abban sosem szabad megbízni.”
A kormánymédia nagyon felkapta a Tisza egyik EP-képviselőjének a felszólalását, amiben az uniós források visszatartásáról beszél. Erre reagált Magyar Péter.
Szóba került a kormányzat Ukrajna EU-csatlakozása elleni “vélemény nyilvánító szavazás” is. Erről a miniszterelnök azt mondta, a Fidesz a magyar érdekekért harcol Brüsszelben, nem úgy mint egyes ellenzéki pártok, akik emiatt Ukrajna EU-tagságát is támogatja, míg a Fidesz és a kormány ez ellen harcol, mert ez közbiztonsággal, közrenddel és a gazdasággal kapcsolatos kockázatot hordoz.
Azt ígérik, hogy egyenként ellenőrzik majd UV-lámpa alatt a szavazatokat.
Ami az ukrajnai háborút illeti, Orbán szerint “Európa a háború folytatására készül, úgy gondolják, az EU-s tagság segítheti Ukrajnát a győzeleben, pedig Ukrajna ezt a háborút nem tudja megnyerni”. Közben – tette hozzá – Amerika “befordult Magyarország után a béke feliratú utcába.”
Ha már az Amerikai Egyesült Államok szóba került, Orbán a vámháborúról is beszélt, szerinte azonban ez kevésbé fontos kérdés az előzőnél, amúgy szerinte ez egy “taktikai kérdés, az amerikaiak a végén mindenkivel meg fognak állapodni, és ha megszülettek ezek a megállapodások, akkor már
nem vámháborúról hanem vámbékéről fogunk beszélbni.”
Európa autóipara máris megtorpant, de a gazdasági kapcsolatai új erőre kaphatnak a világ két legnépesebb ázsiai hatalmával – egyelőre ennyit ért el Donald Trump a szövetségesével szemben.
A rádióinterjúban előkerült az infláció kérdése is, Orbán Viktor pedig a magas inflációt a háborús készülődés és az ukrajnai háború számlájára írta, és megjegyezte: a béke szünteti majd meg ezt a problémát, addig is a kormány azon dolgozik, hogy letörje az inflációt, ehhez számos eszközt bevetett, például az árrés-szabályozást. Szót ejtett arról is, hogy a kormány megállapodott a bankokkal is, hogy ne emeljék a díjaikat annyira, mint az infláció indokolná. Megjegyzte, hogy “kicsiben azt csináljuk, mint Donald Trump nagyban”, és hozzátette:
vége van annak, hogy a háborúra vagy az inflációra hivatkozva ki lehet zsebelni a magyarokat.”
A gazdasági minisztérium kész a gazdaság bármely szektorában beavatkozni, ha az „indokolatlan” áremelés veszélye felmerül. A szaktárca üdvözli a bankok „önkéntes” díjcsökkentéseit.
A miniszterelnök beszélt a kormányzat utóbbi időben bejelentett, a vidékre, a falvakra koncentráló pozitív intézkedéseiről, és hangsúlyozta: “falun élni jó, igazán minőségi életet ott lehet élni, ahol jó levegő van és a gyerekeket ki lehet engedni az utcára, és ma már úgy érzem, a falusiak nem szégyellik, hogy falusiak – én is egy 1800 fős faluból jövök”. Célul tűzte ki, hogy falun is “legyenek kiskocsmák, pénzautomaták, legyen jó iskola, egészségügyi szolgáltatás és körzeti megbízott.”
Szintén a kormányzati jó hírek blokkban esett szó a műsorban arról, hogy mennyi családbarát intézkedést hozott vagy tervez az Orbán-kormány. Orbán erről azt mondta, “ahogy falun élni jó, családban élni is jó”, ráadásul “a magyar nemzet számára fontos a gyermekvállalás”.
Tovább gyűrűzik az MNB-botrány; Varga Mihályék szerint már a legjobb esetben sem lehet elérni a kormány idei inflációs és GDP-célját, úgyhogy marad kampányígéretnek az ATM-telepítés; az amerikaiak újabb vámokat ígértek, és a háborús terveikkel ellentétben ezt nem a Signalon jelentették be. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
Egy kiadós gombamérgezéssel indul François Ozon új filmje, a Ha megérkezik az ősz. A termékeny francia filmrendezővel az öregkori ráncok szépségéről, az Elemi ösztön nem múló vonzerejéről, egy szexi nagymamáról, egy pusztító családi vacsoráról és Nicole Kidman plasztikai beavatkozásairól is beszélgettünk.
Vasárnap hajnalban megvolt az eszkaláció, két nappal később a kapituláció is – nem így képzelnénk két atomhatalom háborúját. Irán megrogyott, de ennek a háborúnak valójában aligha van vége.
Látványosan távol tartotta magát a közel-keleti konfliktus értékelésétől Orbán Viktor. A kormányfőnek csak hazai használatra van mondása a fejleményekről.