A kormány mondhatja majd meg, mi számít energiaitalnak

Ezzel bővülhet a kiskorúaknak tiltott italok köre.

A kormány mondhatja majd meg, mi számít energiaitalnak

Hollik István és Nacsa Lőrinc kereszténydemokrata képviselő már egy éve benyújtotta a törvényjavaslatot, amely a káros egészségügyi hatásokra hivatkozva ugyanúgy tiltaná az energiaitalok eladását 18 éven aluliaknak, ahogyan ez a szeszes italoknál vagy a dohányáruknál érvényes.

Ennek a vitája akkor le is zajlott, de szavazás – a HVG információja szerint az Európai Unióval szükséges egyeztetés miatt – nem történt. Viszont a kormány előállt egy rendelettervezettel ugyanerről, amelyet egyeztetésre bocsátott. Úgy látszott, nem várják meg a törvényt, hanem ismét megkerülik a törvényhozást. A jogtárban azonban ilyen rendelet nem található.

Most viszont az Országgyűlés április 29-i ülésére betervezték a döntést a KDNP-s törvényjavaslatról. Ehhez a Törvényalkotási Bizottság a Gazdasági Bizottság véleményét elfogadva csütörtökön olyan módosítást fűzött, hogy ne a népegészségügyi termékadóról szóló törvény mondja meg, mi számít energiaitalnak, hanem a kormány kap felhatalmazást ennek eldöntésére.

Az indoklás szerint így „bővül az energiaitalnak minősülő alkoholmentes italok köre”. Ezt az ellenzéki tagok többsége is megszavazta.

A tavalyi rendelettervezet egyébként ezt a meghatározást tartalmazta: energiaital az, ami legalább 15 mg/100ml mennyiségben tartalmaz bármely, a metil-xantinok csoportjába tartozó vegyületet, vagy tartalmaz metil-xantint és a következő anyagok bármelyikét: ginseng, L-arginin, inozitol, glükuronolakton, taurin.

Az Országgyűlés kedden, 29-én szavaz, és a Törvényalkotási Bizottság javaslatait csaknem mindig elfogadja.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.