Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Nem bírja kivárni a kormány, hogy az áprilisban benyújtott KDNP-s törvényjavaslatot valamikor ősszel megszavazza az Országgyűlés, inkább ismét megkerülik Orbánék a törvényhozást, és rendeleti úton tiltják be a 18 év alattiak energiaital-vásárlását.

Elkészült az a kormányrendelet-tervezet, amellyel a kormány a 18 éven aluli fiatalok energiaital-vásárlását tiltaná. A kormány honlapjára pénteken felkerült szöveg alapján az energiaitaloktól életkori korlát alapján elzárt fiatalok ugyanúgy nem vásárolhatnának ilyen italokat, mint ahogy dohánytermékeket sem. 

A kormányrendelet-tervezet formája újdonság, hiszen eddig az volt a terv, hogy az április 2-án, “A gyermekek egészségének megőrzéséről” címet viselő KDNP-s törvényjavaslat elfogadásával igyekszik visszaszorítani a kormány a fiatalok – túlzott mennyiségben ártalmas – energiaital-fogyasztását. 

9 évvel azután, hogy a DK felvetette a szigorítást, a KDNP most törvényben tiltaná meg, hogy a fiatalok energiaitalt fogyasszanak

Ideje leszámolni a fiatalok körében terjedő “divattal”, az energiaitalok üdítőjellegű fogyasztásával, ezért azt nem is lehetne 18 év alattiaknak árusítani – tartalmazza a KDNP-s politikusok friss törvényjavaslata.

Úgy tűnik, a kormánynak nem volt türelme kivárni, amíg az Országgyűlés a szeptemberben kezdődő őszi ülésszakon elfogadja a szigorítást, hanem az amúgy kétharmados kormánypárti többségű törvényhozást megkerülve, a rendeleti kormányzás előnyeit kihasználva kormányrendelettel éri el ugyanezt.  

A kormányrendelet-tervezet szerint a vásárlási tilalom 1,681millió 18 év alatti fiatalt – köztük csecsemőket és óvodásokat is – érint, továbbá 17 energiaital-gyártó és -forgalmazó vállalkozást. A szöveg szerint azonban a tilalom csak bizonyos összetevőket tartalmazó italokra vonatkozik. Olyanra, 

amely legalább 15 mg/100ml mennyiségben tartalmaz bármely, a metil-xantinok csoportjába tartozó vegyületet, vagy tartalmaz metil-xantint és a következő anyagok bármelyikét: ginseng, L-arginin, inozitol, glükuronolakton, taurin. 

A tervezethez csatolt hatásvizsgálati lap emlékeztet, hogy a 2011-2023 közötti 12 évben “összesen 565 esetben érkezett jelentés az energiaital-fogyasztással összefüggő eseményekről, rosszullétekről, kellemetlen tünetekről”. A bejelentett események 26%-a lányokat, 74%-a pedig fiúkat érintett – írják. 

Az elfogyasztott mennyiség 1 deciliter-2,5 liter/fő között változott, és az energiaitalt 21,5%-ban alkohollal együtt fogyasztották. A tünetekkel, rosszullétekkel érintett 450 fő 74%-a 18 év alatti fiatal volt a statisztika szerint, ezért a tervezet az energiaital-fogyasztás káros hatásainak megelőzését célozza. 

Megkongatták a vészharangot az orvosok, ezt kockáztatja, aki sok energiaitalt iszik

Hirtelen szívleállást is okozhat az energiaitalokban lévő túl sok cukor és koffein – hívja fel a figyelmet a Mayo Klinika új kutatása.

A Fidesz és a KDNP tavaly október elején jelentette be, hogy kezdeményezik: tiltsák be az energiaital-vásárlást a 18 éven aluliak számára. A fél év alatt elkészült törvényjavaslat szerint

napjainkban a fiatalok többsége divatosnak tartja az energiaital-fogyasztást, szinte üdítőitalként tekint a megnyerő ízű energiaitalokra, amelyeket korlátlanul fogyaszt”. 

Az, hogy gyerekek ne vehessenek energiaitalt, nem először merül fel, a kormány már 2012-ben is megkezdte egy ilyen jogszabály előkészítését. Ebből lett végül a népegészségügyi termékadó. Később, 2015-ben a DK vetette fel újra a kérdést, mire a szaktárca jelezte, vizsgálják a lehetőséget, majd 9 évvel később jöttek a kormánypártok, és eladták saját ötletként. 

Nehezen értik meg a fiatalok, mi a baj az energiaitalokkal, ha látják, hogy a felnőttek mennyi alkoholt isznak

Szakemberek szerint a gyártók és a forgalmazók hiába hárítják a felelősséget azokra, akik „nem rendeltetésszerűen” fogyasztják az italt, ez nem mentség arra, hogy készítményeik károsak a fiatalok egészségére. A tiltás azonban kevés, hangsúlyozzák, meg kell tanítani a fiataloknak, miért nem ajánlott energiaitalt inniuk.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!