Leszavazták a fideszes képviselők, hogy meghallgassák az MNB-ügyben érintett állami és alapítványi vezetőket
Egy másik előterjesztés alapján Kincses Áront, a Központi Statisztikai Hivatal elnökét is meghallgatták volna a szegénységgel kapcsolatos adatok miatt, de ezt is leszavazták.
hvg.hu
A Magyar Nemzeti Bank ügyében több érintettet is meghallgattak volna, de az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága leszavazta az erről szóló javaslatot, amelyet Dávid Ferenc DK-s, Csárdi Antal független, Z. Kárpát Dániel jobbikos, Orosz Anna momentumos és Tordai Bence független képviselő terjesztett be – írja a Telex.
A javaslat szerint
Windisch Lászlót, az Állami Számvevők elnökét,
Matolcsy György volt jegybankelnököt,
Varga Mihály jelenlegi jegybankelnököt, volt pénzügyminisztert,
Papcsák Ferencet, a jegybank felügyelőbizottságának elnökét,
Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert,
Csizmadia Norbertet, a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) korábbi és a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnökét és
Lezsák Sándort, a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagját
hallgatták volna meg.
A szavazásnál a hiányzó fideszesek helyett a jelen lévő párttársaik szavaztak. A 6 fideszes képviselő összesen 7 nem és 4 tartózkodó szavazatot adott le az 5 ellenzéki igennel szemben, így a javaslatot leszavazták.
Elhúzódó folyamat lesz, amíg az MNB tőkehiánya megszűnik – figyelmeztet az ÁSZ, ezzel azt sejtetve, hogy előbb-utóbb adófizetői százmilliárdokat kell erre fordítani. Ez is a Matolcsy-korszak hagyatéka.
Egy másik előterjesztés alapján Kincses Áront, a Központi Statisztikai Hivatal elnökét is meghallgatták volna a szegénységgel kapcsolatos adatok miatt, de ezt is leszavazták.
Az MNB a 2010-es évek elején 200 milliárd forintot adott a saját alapítványainak oktatási célokra hivatkozva, majd az azóta eltelt több mint egy évtizedben minimum megkérdőjelezhető módon költötték a pénzt. A független média ezt számtalan alkalommal megírta, felelősségre vonás azonban egész mostanáig senkit nem fenyegetett.
A kiszivárgott jelentéstervezet szerint a több száz milliárd forint közpénzzel kitömött Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány működése és fizetőképessége is veszélybe került.
353-ról 529-re nőtt a gyermekotthonokban, nevelőintézetekben regisztrált bűncselekmények száma tavaly az előző évhez képest – derült ki a HVG által kikért adatokból.