Május 30-án kihirdethetik a száj- és körömfájástól való mentességet, ha addig nem találnak több fertőzöttet
Nagy István szerint azzal is meg kellett küzdeni, hogy az emberek hisztériát akartak kelteni a száj- és körömfájással és a szarvasmarhák leölésével kapcsolatban, de már zajlik a kártalanítás előkészítése is.
HVG
Ha nem lesz újabb fertőzés, akkor május 30-án kihirdethetik a ragadós száj- és körömfájás vírustól való mentességet – jelentette be Nagy István agrárminiszter az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága előtt kedden az MTI beszámolója szerint. A tárcavezető szerint június 30-tól a Magyarországgal szemben elrendelt európai uniós korlátozásokat is feloldhatják.
A helyiek attól tartanak, újabb száj- és körömfájásos, leölt állattetemeket is a településre visznek majd. Videóriportunk Peresztegről.
Nagy szerint a fertőzött állatok leölése a lehető legnagyobb biztonsági előírások mellett, a legnagyobb fegyelmezettséggel történt, az őrzésben a rendőrség, a fertőtlenítésben pedig a hadsereg vegyvédelmi osztaga működött közre. A miniszter elismerte azt is, hogy az állatok megsemmisítése okozta a legnagyobb társadalmi elégedetlenséget, és azzal is meg kellett küzdeni, hogy az emberek hisztériát akartak kelteni ezzel kapcsolatban.
A miniszter a bizottsággal azt is közölte, hogy a Magyarországon érintett öt telep tulajdonosaival folyamatosan konzultálnak, jelenleg több lépésben zajlik a fertőtlenítés, és megkezdődött a kártalanítás előkészítése is. A védekezés és az állami kártalanítás alapelvének azt nevezte, hogy ösztönözzék az újrakezdést, minden támogatást megadjanak ahhoz, hogy ezek a telepek a lehető leggyorsabban visszaálljanak a termelésbe.
A ragadós száj- és körömfájás március 10-én bukkant fel több mint ötven év után először Magyarországon. Azóta összesen öt telepen regisztrálták a vírus jelenlétét, az érintett telepeken levő állatokat megsemmisítették. A vírus által okozott kár több tízmilliárd forint is lehet, a leölt szarvasmarhák eltemetése pedig több településen is a helyiek ellenállásába ütközött.
Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.