szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az angol napilapnak írt cikkben a miniszterelnök politikai igazgatója úgy mutatja be a kormány családpolitikáját, mint amely olyan környezetet teremtett, ahol a gyermekvállalás vonzó és fenntartható választás.

Véleménycikket közölt Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai tanácsadója az angolt The Telegraph napilapban, ami a héten szakértőktől várja a válaszokat a világszerte megfigyelhető demográfiai válsággal kapcsolatban.

Orbán Balázs hosszasan sorolja a kormány intézkedéseit, amelyekből az angol olvasóknak egy már-már utópisztikus kép rajzolódhat ki arról, hogy milyen Magyarországon a nők és fiatal párok helyzete. Még a Kopp Mária Intézet kutatására is hivatkozik, amely szerint „a magyarok 98 százaléka a családot tartja a legfontosabb értéknek. A magyar fiatalok gyermekvállalási tervei nem változtak: a többség továbbra is két gyermeket szeretne, a gyermektelenséget pedig nem tartják kívánatos életformának.”

A világszerte megfigyelhető demográfiai csökkenés oka Orbán szerint nem más, mint a bevándorlás.

„A liberálisok évek óta azzal érvelnek, hogy a csökkenő születésszámra a tömeges migráció a válasz. Magyarország azonban határozottan elutasította ezt az elképzelést, felismerve, hogy az ellenőrizetlen bevándorlás milyen károkat okozhat egy társadalomnak. Az illegális tömeges migráció társadalmi és politikai destabilizációhoz vezet – nem véletlen, hogy Magyarország zéró toleranciát hirdetett vele szemben”- írja Orbán Balázs. Véleménye szerint „a bevándorlást a hazai népességnövekedés helyettesítésére használni katasztrofális”.

A „demográfiai tél” nem csak szociális kérdés, a nemzetek túlélését fenyegeti, gazdasági összeomláshoz és politikai instabilitáshoz vezet. Ezért az egyetlen igazi megoldás a családok támogatása és a hazai lakosság körében a magasabb születési arányok ösztönzése.

Orbán Balázs esszéje a magyar demográfia szerinte rózsás helyzetét egy grafikonnal is ábrázolja:

A magyar születési ráta alakulása az utóbbi 25 évben
The Telegraph

„A jó családpolitika nem kényszeríti a nőket elavult szerepekbe, hanem olyan környezetet teremt, amelyben a családalapítás összeegyeztethető a személyes és szakmai ambíciókkal. Magyarországon a családpolitika olyan átfogó megközelítésen alapul, amely az anyaság mellett a nők karriercéljait is támogatja” – szól a cikk. De továbbmegy:

„Ennek eredményeként a nemek közötti bérszakadék az anyák esetében gyakorlatilag megszűnt”.

Orbán Balázs állítja, hogy Magyarország szisztematikus, komplex stratégiát dolgozott ki a családok támogatására. Ez azon az elven alapul, hogy azokat, akik gyermeket szeretnének, segíteni kell, nem pedig elriasztani. Hozzáteszi, hogy az ország családpolitikai intézkedései nem csak politikai síkon valósulnak meg, de alkotmányos jogokban is. Itt idézi a nemrég újra módosított Alaptörvényt, amelynek szövege immár: „Magyarország védi a házasság intézményét mint egy férfi és egy nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget, valamint a családot mint a nemzet fennmaradásának alapját”.

Összességében Magyarország több mint 30 családtámogatási intézkedést hajtott végre. Ezek nem elszigetelt kezdeményezések, hanem egy összefüggő stratégia részei, az úgynevezett átfogó családi életmodell, amely három pilléren nyugszik:

  1. A családi jövedelmek növelése, hogy az emberek rendelkezzenek a családalapításhoz és -neveléshez szükséges anyagi háttérrel.
  2. Lakhatás támogatás, mivel az otthon alapvető fontosságú a családalapításhoz.
  3. A nők hosszú távú pénzügyi biztonságának biztosítása. Sok nő szeretne családot alapítani, de félnek attól, hogy az anyaság egzisztenciális kockázatot jelentene. Biztonsági hálót építettünk ki, hogy növeljük a nők jövedelmét (és ezzel együtt életszínvonalát).

Az eredmény egy olyan környezet, ahol a gyermekvállalás vonzó és fenntartható választás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!