szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rengeteg szabálytalanságot tárt fel az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Kásler Miklós korábbi humánerőforrás-miniszter, majd Pintér Sándor belügyminiszter felügyelete alatt álló Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia Alapítványnál, például hiányoztak elszámolások, követhetetlen a közpénz elköltése és nem működött a felügyelőbizottság. A közel 2 millárdból működő alapítványnál talált hibák ellenére a büntetőfeljelentés elmaradt – írja a Népszava.

2019-ben alapította a kormány az alapítványt, amelynek feladata elősegíteni a rák elleni küzdelmet mind a prevenció, mind a kezelés, az oktatás és a kutatás területén. Mindenkori felügyelőjévé az emberi erőforrás minisztert, majd a tárca megszűnése után ezen részfeladatait átvevő belügyminisztert megtéve, így Kásler Miklóstól 2022-ben Pintér Sándor vette át a felügyeletét a kezdeti években összesen 1,95 milliárdos, vissza nem térítendő állami támogatásból gazdálkodó szervezetnek.

A közel 2 milliárdos összeg felhasználásával kapcsolatban tárt fel egy sor szabálytalanságot az ÁSZ, amely az alapítvány 2021-23 közötti működését vizsgálva. A számvevőszék szerint eleve el sem különítették az államtól kapott különféle támogatásokat, így utólag nem is lehet megmondani, hogy a törvény szerinti célokra költötték-e el.

Hiányosságokat találtak a pénz felhasználásának igazolására szolgáló számlákon, bizonylatokon, egyéb okiratokon, ráadásul a célzott állami pénzból „meg nem nevezett, ismeretlen értékű tárgyi eszközöket” vettek, holott ez jogszabályellenes.

A számviteli beszámolókból alapján éves szinten 15 millió forint körüli bérköltséget számoltak el a dolgozók után, holott a 2023-as könyvből kiderült, már nincs is foglalkoztatott.

A kuratóriumi tagoknak ekkor 12-13 milliót fizettek, az elnök bő 2,5 millió forintban részesült évente. 

Közben az Emberi Erőforrások Minisztériuma V. kerületi, Akadémia utcai épületéből Hegyvidékre, a istenhegyi Diana utcába költözött a szervezet, amit mintegy háromnegyedmilliárd forintért 2021-ben vásárolt a szervezet.

Csak  villa átalakításának a tervei kerültek 4,7 millióba, de gépkocsira is költöttek. Az éves beszámolókkal több évben is problémák merültek fel, így összességében a lap arra jut, hogy ennyi jogsértés egy átlagos alapítvány, cég vagy éppen ellenzéki párt esetében vélhetően komoly retorzióval járt volna.

Az ÁSZ viszont nem tett az ügyben büntetőfeljelentést, pedig egyértelműen közpénz szabálytalan felhasználására derített fényt. A következmény mindössze annyi lett, hogy a számvevőszék a kuratórium elnökének egy 14 pontos javaslati csomagot fogalmazott meg, melynek lényege összefoglalva, hogy tegyen rendet az alapítvány a működésében és a könyvelésében.

Az exminiszter Kásler Miklós tavaly óta az alapítvány elnöke, felesége pedig már szintén tagja a négytagú egyesületnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!