A fideszesek is megszavazták Szentendrén, hogy kérjék a szolidaritási adó csökkentését
Jogszabálymódosítást kezdeményez az önkormányzat.
HVG
Egyhangúlag támogatta a szentendrei képviselőtestület, vagyis a fideszes képviselők is megszavazták, hogy az önkormányzatok bevételeinek növekvő elvonása miatt kezdeményezzenek jogszabálymódosítást. (A tavalyi önkormányzati választáson a 15 fős képviselőtestületbe öt képviselőt adott a Fidesz-KDNP és az Összeköt Egyesület.)
A város közleményében azt írja, hogy a májusban benyújtott költségvetés szerint további forráskivonásokra számíthatnak az önkormányzatok. Szolidaritási adó címén már milliárdos nagyságrendű összeget vontak el Szentendrétől, ezért a polgármester javaslatára az önkormányzat él felterjesztési jogával és kezdeményezi a szolidaritási adó mérséklését, illetve átlátható normák szerinti újraszabályozását.
2022 és 2025 között Szentendrén megötszöröződött a szolidaritási hozzájárulás mértéke, jövőre az ezen a jogcímen elvont összeg az idei 658 millióról várhatóan 720 millió forintra emelkedik, jóval meghaladva a várható infláció mértékét.
Csütörtökön az Államkincstár tízmilliárd forintot emelt le a főváros számlájáról szolidaritási hozzájárulás címén annak ellenére, hogy Budapest azonnali jogvédelmet kért a bíróságtól.
A fővárosi közösségi közlekedést még nem, de egyes beruházási összegeket és más, napi kifizetéseket már le kellett állítani a Fővárosi Önkormányzatnál, miután likviditási problémát okozott, hogy a Magyar Államkincstár 10,2 milliárdot emelt le a főváros számlájáról annak ellenére, hogy Budapest azonnali jogvédelmet kért ez ellen a bíróságtól.
Nincs egy kézben az állami vagyon, nagy a veszélye, hogy széthordják – figyelmeztet Mihályi Péter közgazdász, az MTA levelező tagja, aki szerint az állam rendszerint a piaci árnál olcsóbban ad el és drágábban vásárol.