Karácsony Gergely főpolgármester péntek délelőttre 10 perces tömegközlekedés-leállást jelentett be azután, hogy múlt csütörtökön a Magyar Államkincstár 10,2 milliárd forint szolidaritási adót emelt le inkasszóval a Fővárosi Önkormányzat folyószámlájáról. Az adó elvonását az önkormányzat jogtalannak tartja.
A leállást 11 óra 50 perctől délig hirdették meg, ebben a cikkben összefoglaltuk, hogy pontosan mit jelent ez a közlekedőkre nézve. A tiltakozáshoz több fővárosi cég és szakszervezet is csatlakozik, a Városháza Facebook-bejegyzésben gyűjtötte össze, hogy pontosan milyen szolgáltatásokat érint majd az akció:
- A Fővárosi Vízművek, a Budapesti Közművek és a Budapest Közút munkatársai kék szalaggal fejezik ki szolidaritásukat.
- A Budapest Főváros Levéltára dolgozói a Teve utcai épület elé gyűlnek.
- A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár munkatársai kék ruhában, elsötétített lámpák mellett állnak ki.
- A Fővárosi Állat- és Növénykert, valamint a Budapesti Történeti Múzeum dolgozói is az intézmények előtt csatlakoznak az akcióhoz.
- A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. fürdőiben 10 percre szünetel a jegyértékesítés.
- A Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei dolgozói csoportképpel fejezik ki szolidaritásukat.
Karácsony a HVG-nek adott interjúban azt mondta, ezt az első figyelmeztetést később 10 órás, 10 napos vagy 10 hetes leállás is követheti.
Tudósítóink a Széll Kálmán téren, a Deák Ferenc téren és a Nyugati pályaudvarnál kérdezték a közlekedők véleményét a tiltakozásról.
Még a leállás előtt kérdeztünk egy fiatal lányt a Széll Kálmán térnél. Azt mondta, szerinte Orbán Viktor kormányfő a felelős a kialakult helyzetért, ezért örül a tiltakozásnak, de szerinte ennél még többre lenne szükség. Egy orvoshoz igyekvő 80 éves nő is úgy vélekedett: jó a tiltakozás, „ennyit ki kell bírni”. Mint mondta, egyértelműen a kormányfőt teszi felelőssé Budapest helyzetéért, örülne annak, ha megbukna a rendszer.

Nem indult a metró 10 percig
Cabrera Martin
A Deák térnél már nem sokkal fél tizenkettő után BKK-dolgozók sürgették a bőröndökkel felszálló diákokat a metróban, ne ragadjanak az állomáson, hogy minél kisebb legyen a tumultus a leállás idején.
Az előzetesen ígéreteknek megfelelően 12 óra előtt 10 perccel leálltak a járatok. Egy anyuka a kisfiának azt magyarázta, hogy 10 percig pihenni fognak a villamosok, és a buszok sem mennek majd, minden meg fog állni.
Noha a villamosok, buszok megálltak, az utasoknak megengedték, hogy felszálljanak a légkondicionált járművekre.
A Deák téren sok tanácstalan turistát láttunk, egy iskolás csoport is pont a 10 perces időszak alatt próbált metróra szállni, de tumultus nincs, a déli leállás idején kevés az utas. Hasonló volt a helyzet a Széll Kálmán térnél és a Nyugatinál is: „Közterület-felügyelők, BKK-dolgozók segítenek, de nincs sok dolguk, nincs tömeg, nincs káosz” – írta tudósítónk.
Délben véget is ért a figyelmeztető akció. „Köszönjük szépen a türelmet, a következő szabad jelzésre indul a forgalom” – mondták be a Nyugati pályaudvarnál, ahol egy utas szolidaritása jeleként csak akkor szállt fel egy buszra, amikor véget ért a 10 perces akció.
Voltak, akik kevésbé elfogadóan álltak a helyzethez, egy utas a Nyugatinál úgy dühöngött: „Ha én fizetek adót, akkor a főváros is fizesse a maga részét”. Szerinte a nyári melegben különösen rossz ötlet volt leállítani a közlekedést, és „csak egy dedós hisztijének” nevezte a 10 perces kényszerszünetet.
A fővárosnak juttatott állami támogatások és a rá kirótt szolidaritási adó így aránylottak egymáshoz az elmúlt években. A város helyzetéről minapi cikkünkben olvashat áttekintést.
Nyitókép: Fazekas István