Könnyebb lesz új családba juttatni a veszélyeztetett csecsemőket

Az a cél, hogy a gyerekek sorsa „rövid távon rendeződjék”.

Könnyebb lesz új családba juttatni a veszélyeztetett csecsemőket

Hosszú ideje téma, hogy sok olyan baba van a kórházakban, akiknek – ha a saját családjukba nem mehetnek – mielőbb megfelelő helyre kellene kerülniük. A hétfő este megjelent kormányrendelet új eljárást vezet be „a születendő gyermek haza nem adhatóságának megállapítására”, és ki is mondja: a cél a gyermek családban történő nevelkedésének elősegítése, veszélyeztetettségének megelőzése és megszüntetése.

Ez azt jelenti, hogy a gyermekjólléti alapellátás eredménytelensége esetén a család- és gyermekjóléti szolgálat legkésőbb a válsághelyzetben lévő várandós anya terhességének 31. hetében hatósági intézkedésre tesz javaslatot a gyámhivatalnak.

Ebben „a javaslatban részletesen feltárja az alapellátási előzményeket és az alapellátási tevékenység eredménytelenségének okait, a szülők együttműködési készségét, megküldi a gyermekjólléti alapellátás során felvett környezettanulmányt és cselekvési tervet, véleményt nyilvánít arról, hogy a szülők milyen személyi és életkörülményei miatt nem lehet hazaadni a gyereket, és hogy ezek mennyiben alapozzák meg közvetlenül a születendő gyermek súlyos veszélyeztetettségét”.

Mindennek alapján – tehát még mindig a gyerek megszületése előtt – javaslatot tesz a születendő gyermek számára kirendelhető gyám személyére, vagy a gyámkeresés eredménytelensége esetén tájékoztatást nyújt annak okairól.

Ebben az eljárásban az ügyintézési határidő negyvenöt nap. Mindettől remélik tehát azt, hogy a gyerek megszületésekor már minden készen áll a döntésre, hová vigyék, ha haza nem adható.

Egy másik kormányrendelet a súlyosan mozgáskorlátozott, illetve egyéb fogyatékossággal élő személyek személygépkocsi-beszerzési támogatását emeli meg 2026-tól. Az újnak minősülő személygépkocsi „szerzési támogatása” 1 millióról 2 millió forintra nő, az újnak nem minősülő, de legfeljebb öt éve forgalomba helyezett személygépkocsié továbbra is a vételár 60 százaléka, de a 600 ezer helyett legfeljebb 1,2 millió forint. A többi kategóriánál – 3 vagy 4 kerekű, segédmotoros kerékpárnak minősülő járművek és lassú kerekesszékek – marad a legfeljebb 60 százalék és a 600 ezer forint. Ez az emelés csak a jövő évtől érvényes.