Tetszett a cikk?

A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) értékelése szerint a foglalkoztatáshoz kapcsolódó legfrissebb mutatók a 2002. évi stagnáláshoz képest összességében kedvező elmozdulást jeleznek, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint ugyanakkor a nyilvántartott munkanélküliek száma a novemberi zárónapon 345552 fő volt, ami 5933 fős növekedés októberhez képest.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett adatai szerint a foglalkoztatottak száma 2003 augusztus-október hónapok átlagában 3 millió 973 ezer fő volt, ami 80 ezer fővel meghaladja az előző év azonos időszakának létszámát. A munkanélküliségi ráta ugyanebben az időszakban 5,6 százalékos volt, ami az egy évvel korábbi értékhez képest 0,3 százalékpontos csökkenést mutat. Az Európai Unióban 2003 szeptemberében 7,9 százalék volt a munkanélküliségi ráta.



Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat munkaügyi kirendeltségein nyilvántartott munkanélküliek száma a novemberi zárónapon 345552 fő volt, ami 5933 fős növekedést mutat októberhez képest, amelyet szezonális tényezők indokolnak. Az előző hónaphoz viszonyítva a pályakezdő fiatalok száma 2569 fővel csökkent, számuk most 29845 fő. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálathoz bejelentett álláshelyek, azaz a munkaközvetítésre rendelkezésre álló munkalehetőségek száma novemberben 92.657 volt.



A 15-24 éves fiatalok munkanélküliségi rátája augusztus-októberben 13 százalék volt a KSH adatai szerint, ami 1 százalékponttal alacsonyabb az előző év ugyanezen időszakához képest. Az EU-országokban az erre a korcsoportra vonatkozó munkanélküliségi ráta az időszak középső hónapját jelentő szeptemberben 15,8 százalék volt.



A munkaügyi tárca közleménye szerint mind a foglalkoztatási ráta, mind az aktivitási ráta egyaránt 1,1 százalékponttal növekedett a vizsgált időszakban. „Biztató jelnek tekinthető a legutóbbi időszakban megmutatkozó, több tízezer, korábban inaktív személy megjelenése a munkapiacon. Az inaktívak számának lényeges, 93 ezer fős csökkenése arra utal, hogy a munkaerő-piac csendes tartalékának egy része ismét a munka világa felé fordult; dolgozik vagy munkát keres" – mutat rá a közlemény.



Magyarországon az inaktívak aránya az uniós országokhoz képest magas: a 15-64 éves népesség közel 40 százalékát sem foglalkoztatottként, sem munkát keresőként nem lehetett besorolni, azaz nem volt jelen a munkaerőpiacon. A felmérés időszakában az inaktívak 55 százaléka nyugdíjban részesült, nappali tagozatos tanuló volt 20 százalékuk, gyermekgondozási ellátásban részesült 8 százalékuk. Az inaktívak 12 százaléka szeretett volna munkát, de állást különböző okok – például egészségügyi, családi ok – miatt nem kerestek, közel egynegyedük pedig esélytelennek ítélte a képzettségének, kívánalmának megfelelő álláshoz jutást.



A minisztérium szerint a munkapiac élénkülése, a szerkezeti átalakulások ellenére a munkanélküliek száma és aránya a gazdaságilag aktív népességen belül csökkent az egy évvel korábbi adatokhoz képest, ám mindkét érték változása a statisztikai hibahatáron belül maradt. (MTI)
A volt osztrák agrárminiszter a Der Standardban: Belháború is jöhet a Néppártban, ha a kancellári székbe segítik Kicklt

A volt osztrák agrárminiszter a Der Standardban: Belháború is jöhet a Néppártban, ha a kancellári székbe segítik Kicklt

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

Gorka Sebestyén korábban elbukott az átvilágításon, most mégis magas pozícióba kerülhet Trump mellett

Gorka Sebestyén korábban elbukott az átvilágításon, most mégis magas pozícióba kerülhet Trump mellett

Hiába fájt a bankok pénzére Nagy Márton foga

Hiába fájt a bankok pénzére Nagy Márton foga