szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cégek hagyományosan kora ősszel töltik fel az üres álláshelyeket, hogy a rövid alkalmazkodási periódus után az év üzleti csúcspontjának számító utolsó három hónapban már némi rutinnal a hátuk mögött teljes gázzal dolgozhassanak az új emberek, s a társaságok teljes gépezete zökkenők nélkül adhassa le legnagyobb teljesítményét. Akik ebben az időszakban akarnak felugrani egy cég szekerére, azoknak adunk tippeket hatrészes sorozatunkban.

A legtöbb munkahelyen ma már az úgynevezett amerikai típusú önéletrajzot kérik, amely csak a személyes adatok és a szakmai múlt ismertetésére szorítkozik. Ezt általában egy olyan kísérőlevéllel (motivációs levél) szokás kiegészíteni, amely a jelentkező szakmai céljairól ad számot, s azt mutatja be, hogy ezek szerinte miért vannak összhangban a munkaadó meghirdetett elképzeléseivel.

A jelentkezési anyagok azonban minél hosszabbak, minél személyesebbek annál kevésbé használhatók. A locsogás a feldolgozást megnehezíti, így a kandidáló esetleg anélkül kaphat elutasítást, hogy érdemben vizsgálták volna a pályázatát. Teljesen felesleges az olyan korábbi pozíciók vagy kompetenciák felsorolása is, amelyek egy lezárt múlt részei. Azaz felesleges olyan munkákról beszélni, amelyekhez hasonlót a jelölt a jövőben már semmi szín alatt sem vállalna el.

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy az egyszer megírt önéletrajzukat változtatás nélkül adják be mindenhová, s legfeljebb a motivációs levelet cserélik ki. Pedig – ha csak lehet – érdemes az adott állásnak megfelelően csoportosítani, kiemelni bizonyos információkat: a megszerzett képesítéseket, tapasztalatokat, stb. Erre a célra akár önálló bekezdést is érdemes nyitni olyan címmel, hogy: Releváns információk a meghirdetett állással kapcsolatban.

Általában véve a terjengős magyarázatok és hosszas felsorolások helyett olyan anyagot érdemes összeállítani, amelyből világos, hogy a jelölt személyes céljainak elérésére tett erőfeszítései miért esnek egybe az adott pozícióban végzendő feladatokkal. Másrészt a pályázati anyagnak meg kell győznie a munkaadót, hogy a jelölt megfelelően képzett, tapasztalt és egyéb körülményei, tulajdonságaid alapján is alkalmas vagy a pozíció betöltésére. Olyan recept, amely garantálná a sikeres jelentkezést, természetesen nem létezik. A jelöltnek mégis érdemes elgondolkodnia azon, hogy miféle önéletrajzot fogadna szívesen, ha ő ülne a személyzeti osztályon. Biztosan nem hosszút, s biztosan olyat, amelyből azonnal kiviláglanak a jelölt képességei, kompetenciái, tapasztalatai, s kapcsolódási pontjai a meghirdetett pozícióhoz. S végül van még egy szempont. Az önéletrajznak és a kísérőlevélnek elő kell készítenie az állásinterjút, olyan helyzetbe kell hozni a felvételt intéző szakembereket, hogy érdemben tudjanak kérdezni a jelentkezőtől. Hogy mire is lehetnek kíváncsiak ezeken a beszélgetéseken arról szól a következő lecke.

Megunta várakozást, épített egy Tesla Roadstert egy amerikai ezermester

Megunta várakozást, épített egy Tesla Roadstert egy amerikai ezermester

Timothy Garton Ash: Putyin és Orbán rászedték Angela Merkelt

Timothy Garton Ash: Putyin és Orbán rászedték Angela Merkelt

Megvádolták a férfit, aki fedetlenül hagyta az illegálisan fúrt kútját, amelybe beleesve meghalt egy hároméves kisfiú

Megvádolták a férfit, aki fedetlenül hagyta az illegálisan fúrt kútját, amelybe beleesve meghalt egy hároméves kisfiú

Egy hónap alatt 21 autót tört fel két kecskeméti férfi

Egy hónap alatt 21 autót tört fel két kecskeméti férfi